Blog

Kam dále?!

05.11.2016
Vypadá to, že se doba mého rektorování krátí a je jen otázkou času, zdali to bude příští týden (v politice jeden nikdy neví) nebo za rok. Bez ohledu na to je ale třeba stále řešit věci zásadního charakteru. Naši školu čekají dopady očekávaného poklesu demografické křivky a vypořádat se s nimi nebude nic jednoduchého.

Čirá radost

25.10.2016
Teď si možná říkáte, že z výsledků krajských voleb. Ba ne, ty mi sice radost udělaly, ale byly také důvodem, proč jsem se na blogu neozval dříve. Můj volný čas se totiž nesmrsknul na nulu, ale do záporné poloroviny a přetíženost mého paralelního „procesoru“ mi nedala šanci alokovat potřebný výpočetní čas.

Nezimní začátek zimního semestru

18.09.2016
Zahajovat zimní semestr ve 28°C se hned tak někomu nepoštěstí. Nám to ale vyšlo a tak se škola zaplnila nejen optimistickým sluncem, ale také rozzářenými tvářemi našich studentů (alespoň tedy doufám). Škola bez studentů vypadá smutně, byť jsou nepochybně takoví, kteří mají pocit opačný.

Není co dodat

01.07.2016
než přání krásné dovolené Vám...

Velká čínská zeď

23.06.2016
Po několika letech jsem měl zase možnost, podívat se do Číny. Tentokráte to bylo do provincie Hebei, ve které probíhalo setkání zástupců provincie s delegacemi zemí Střední Evropy. Organizace byla velkolepá, spousta lidí se starala o to, aby vše probíhalo tak, jak má, a tak se i, alespoň ve většině případů,  dělo.

Šance pro nás pro všechny

09.06.2016
Začátkem týdne jsem měl možnost navštívit téměř všechny velké podniky v Moravskoslezském kraji. Vyjma OKD, které se potýká s insolvencí, jsem zaznamenal zásadní věc. Je to obrovský hlad po absolventech technických oborů.

Běh žen

29.05.2016
Dostalo se mi velké cti, odstartovat Český běh žen. Byli jsme u toho tři chlapi – já, který to měl „střelit“, Jakub Kohák, který zajišťoval zábavu a Aleš Juchelka, který to měl mít pod kontrolou. A k tomu hlavní aktérky – odhodlané ženy a dívky, které byly ochotny v tom sobotním poledním předbouřkovém vedru běžet celých 10 kilometrů.

Nejen o evropské konferenci

19.05.2016
Velmi často jsem zván na zahájení konferencí, na kterých mívám úvodní zdravici. Nikdy jsem se nechtěl dostat do role hlasového automatu, který prohlásí, že je mu ctí a potěšením, srdečně vítá a podobná blablabla. Každou řeč beru jako výzvu a snažím se, aby se alespoň trochu vztahovala k tématu, a hlavně, aby byla originálem.

Těžce na cvičišti

06.05.2016
V době, kdy jsem hrával aktivně tenis, tak jsem bytostně nesnášel kondiční přípravu a vůbec všechno kolem, co s tenisem přímo nesouviselo. Vždy jsem to považoval za otravné. Pravdou ale je, že když při dlouhých zápasech ubývaly síly, říkal jsem si, že tyhle tréninky nebudu flákat.

Příčiny žlučníkových kamenů

22.04.2016
Předchůdce našeho Oswalda westík Basty jednou dostal krásný kousek uzeného kolene, který dlouho nevydržel a zůstala z něj jen do bíla vyleštěná kost. Prvotní radost z toho, jak tomu našemu miláčkovi chutná, ale vystřídala krize žlučníkového záchvatu, kterou jsme touto dobrůtkou Bastymu přivodili.

SmartCities

08.04.2016
Není pochyb o tom, že je všechno v dnešní době „smart“. Pokud totiž něco smart není, tak to není IN a nemá cenu se tím vůbec zabývat. Tak trochu je to i s konceptem SmartCities. Navíc se situace komplikuje, když se přesná definice toho, co to vlastně SmartCity je, hledá docela těžko.

Když je mi líno

01.04.2016
Líno je mi docela často, ale v práci mě nikdo lenošit nenechá a doma to není o moc lepší. Takže nezbývá, než na to zapomenout. Dneska to ale bude jinak. Proběhla slavnostní vědecká rada, kde jsem měl přednášku o tom, že není radno zapomínat na Gaussovu křivku pravděpodobnostního rozdělení.

Knedlík v krku

24.03.2016
Ne, nemluvím ani o tom houskové, bramborovém či ovocném. Mluvím o viru, který mě napadl v pátek minulý týden a od té doby okupuje můj nosohltan. Pro každého chlapa je to téměř smrtelné onemocnění, ale bojuji s ním, jak se dá.

Nová saka vyhovují

18.03.2016
Před Vánoci jsem Vás, naše studenty, žádal o zapojení do hodnocení výuky. I mi kdysi upřímná zpětná vazba pomohla k nelehkému rozhodnutí zbavit se oblíbeného kusu z šatníku ;-). Mám velikou radost z toto, že se Vás do hodnocení zapojilo přes 3 tisíce – to už je relevantní zpětná vazba, se kterou můžeme pracovat.

Prostě dobrý oddíl

11.03.2016
Včera jsme obdrželi zprávu z ČTK, která nás informovala o tom, že pro rok 2016 Times Higher Education World University Ranking (THE) vyhlásilo 200 nejlepších univerzit Evropy, a my jsme tam! Na místě 161-170, což by sice mohlo být i lepší (všimněte si, jak jsem zase nespokojený ;-)), ale zato jsme jedinou univerzitou v České republice, která takto...

Malá výzva na víkend

04.03.2016
Dva dny víkendového volna se dají využít různým způsobem. U mě je to takový mix nakupování, práce a soupeření s Oswaldem, kdože to je u nás vůdcem smečky. To poslední vyhrávám (přeci jen mám váhovou převahu), v první činnosti je zase lepší má žena. Pro mladší kolegy mám ale mnohem smysluplnější zadání.

Prostě krutodrsně hustý

18.02.2016
Dostal jsem e-mail od pana Jaromíra z Hyundai Motor reagující na náš nový klip s doc. Vláknem. Udělal mi radost: „…moji synové (7 a 9 let) znají oba písničku nazpaměť, rapují si to, a doc. Vlákno teď i díky nim frčí na jejich základní škole."… „Je to prostě krutodrsně hustý, tati, víš?" :-). Když k tomu přidáte 150 tis.

Freemovers

29.01.2016
Asi jsme si všichni stačili všimnout studentů, kteří k nám přijíždí v rámci evropského programu Erasmus. Je jich stále více, a tak to má i být. Někdy jsou s některými trochu starosti.

Nejsme žádní suchaři

22.01.2016
Být, či nebýt. Pardon. Být, či nebýt viděn na netu, to je, oč tu běží. Parafrázovat Shakespeara je nepochybně kontroverzní, ale o tom je dnes celý život na internetu. Musím říct, že se v poslední době bavím sledováním našich videí, které připravily třeba HGF nebo FS.

Píchačky

15.01.2016
Řada z Vás asi neví, co to je, ale já jsem se s nimi během své práce v OKD obeznámil víc než dobře.  Na Báňských projektech jsme píchačky měli a znamenalo to při příchodu do práce vyzvednout zelenou kartičku, přistoupit k přístroji, který svou pákou připomíná jednorukého banditu z našich soudobých heren a touto pákou si označit čas příchodu a ...

Trocha dobrého na začátek nového roku

08.01.2016
„První vyhrání z kapsy vyhání“ a „jak na Nový rok, tak po celý rok“. Dvě úsloví, která si tak trochu protiřečí, ale já se přikláním k tomu druhému. To proto, že byly zveřejněny výsledky vědy a výzkumu za uplynulé období a naše vysoká škola poskočila v celkovém pořadí výzkumných organizací o jedno místo kupředu.

Vánoční přání

16.12.2015

Konec žlutého saka

11.12.2015
Zpětná vazba je pro jakékoliv činnosti absolutně nezbytná. Bez zpětné vazby nemůžeme psát, nemůžeme řídit auto. Nemůže dělat nic pořádně včetně toho, co děláme každý den na univerzitě - učení.

Adventní čas

04.12.2015
Všude je spousta vánočních stromečků a výzdoby, která jasně signalizuje, že je třeba se mentálně i fyzicky připravit na nejhektičtější část roku - na Vánoce. Je nutné stihnout všechno to, co se ještě stihnout nepodařilo, a k tomu navštívit děsivé množství adventních večírků.

Dobrá zpráva z Číny

28.11.2015
Možná jste zaznamenali návštěvu premiéra Sobotky v Číně. Proběhla tam celá řada jednání o spolupráci Čínské lidové republiky s tou naší, a v těch všech sděleních proběhla i zpráva o tom, že společnost Huawei uzavřela smlouvu s některými českými vysokými školami. Hlásím, že jednou z nich je ta naše.

Ukradený 17. listopad

21.11.2015
Tento den byl, je a jak všichni stále pevně věříme i nadále bude dnem, kdy se studenti postavili zvůli a bojovali za svobodu. Já si samozřejmě rok 1939 nemůžu pamatovat, ale stále mám ve své paměti rok 1989.

Vidět zvuk a slyšet světlo

13.11.2015
Máte pocit, že jsem se nakonec přeci jen pomátl? Při všech těch kontrolách a auditech, co tady chodí (za poslední roky vychází průměrně 7 rozsáhlých kontrol na každý měsíc!), by se jeden ani nemohl divit, ale není tomu tak. Název mého blogu odpovídá názvu představení Úžasného divadla fyziky, které proběhlo včera v aule během Dne otevřených dveří.

Projev svobodné vůle

30.10.2015
Stalo se smutnou tradicí, že se oslav 28. října na Pražském hradě neúčastní rektoři veřejných vysokých škol. Příčina letošní neúčasti byla úplně stejná jako vloni a předloni. Opět nebyli pozváni dva z nás, pánové Bek a Grubhoffer z už dobře známých důvodů.

Prof. Jerome Friedman

23.10.2015
Po dvou letech jsme měli tu čest přivítat na půdě naší vysoké školy v pořadí už druhého nositele Nobelovy ceny za fyziku Prof. Jeroma Friedmana.

Jak chutná shnilý žralok

16.10.2015
V tomto týdnu nás navštívily delegace dvou univerzit z Islandu. Tradiční veřejná University of Island a nezisková soukromá University of Reykjavík. Co považuji za nesmírně zajímavé, je velká podobnost toho, co učíme my a tyto univerzity.

Šance pro koleje?

09.10.2015
Samozřejmě nemyslím pro ty, které náleží Českým drahám, ale pro ty naše, kde jsou ubytováni naši studenti a hosté. Každým rokem se je snažíme postupně vylepšovat.

Ach ty žebříčky

02.10.2015
Honba univerzit uspět v mezinárodních žebříčcích je něco, co všichni nenávidí, ale na druhou stranu dělají maximum pro to, aby se v nich posunuli co nejvýše. My nejsme výjimkou.

Co jste o mně slyšeli a co je pravda

23.09.2015
Možná již víte, že jsem dostal od politického hnutí ANO nabídku kandidovat jako nezávislý na post hejtmana našeho kraje. Je to pravda a po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl tuto nabídku přijmout.

Pouhá neobratnost?

11.09.2015
Předevčírem jste si v mém blogu mohli přečíst, jaké mám stanovisko k povinným maturitám z matematiky.

Bez matematiky to nejde

09.09.2015
Poté, co ministryně školství ohlásila posunutí povinné maturity z matematiky o dva roky, objevily se v médiích opakované polemiky o její potřebnosti.

Prázdniny za dveřmi

26.06.2015
Koooneeečněě. Prázdniny jsou za dveřmi. Ne, že bych Vás nerad viděl, ale přeci jen ta vidina slunečníku, moře a čtečky s dobrou knihou, je o trošku lákavější ;-). Ještě pár dnů a je tady nejkrásnější část roku - začátek prázdnin.

Francouzské ceny mladým vědcům

18.06.2015
Každý rok touto dobou probíhá v noblesní atmosféře francouzské ambasády oslava svátku vědy. Udělují se ceny nejlepším mladým vědcům za jejich práce v oblastech farmacie, lékařství, počítačových věd a chemie.

Jak je to s otázkami u zkoušek

05.06.2015
Běží období státnic a mi se vybavuje známé pravidlo, že si zkoušený vždy vytáhne otázku, na kterou se nepřipravil.  Tohle platí s železnou pravidelností.  Samozřejmě, že se obvykle pravděpodobnost úměrně zvyšuje počtu nepřipravených...

Letadlová loď v Ostravě

29.05.2015
Ve čtvrtek jsem se opět, alespoň na chvíli, byl podívat na IT4I, kde probíhala prezentace o našem superpočítačovém centru pro členy Fondu rozvoje sdružení CESNET.  Přednášel Filip Staněk, mladý muž, kterému zcela určitě nelze vytknout nedostatek...

Kam směřujeme

22.05.2015
Vždy je dobré mít představu o tom, kam se kráčí. Platí to v jak v osobním, tak ve firemním, tak i v univerzitním životě.

Pohled zevnitř

14.05.2015
Došlo k tomu nejhoršímu. Doma padlo rozhodnutí, že je nezbytné provést rekonstrukci části našeho domu, a že není čas to odkládat.  Můj návrh, že možná bude jednodušší celý dům zapálit a vedle postavit...

Omezování suverenity nelze tolerovat

06.05.2015
Dovolte mi, abych tento blog věnoval vážnějšímu tématu. Prezident České republiky Miloš Zeman se rozhodl, že nepodepíše dekrety třem docentům, kteří byli navrženi na jmenování profesorem.

Hračky budoucnosti

24.04.2015
Že rozdíl mezi mužem a chlapcem je v ceně jejich hraček, to už jsem na tomto místě jednou psal. V uplynulém týdnu jsem toto známé a hlavně pravdivé rčení měl možnost opět ověřit v praxi.

Kukačky

16.04.2015
Dovolte mi malý osobní příspěvek. V tomto týdnu jsem oslavil narozeniny a jako každý jiný, i já si tak více než kdy jindy  uvědomuji,  jak starý (nebo mladý;-)) vlastně jsem.

Veselé velikonoce

03.04.2015
Dlouho jsem přemýšlel, co napsat do dnešního blogu.  Témat je nepochybně hodně.

Hokejové derby

27.03.2015
Musím. Musím to zmínit a dělám to strašně rád. Ve středu proběhlo v Sareza Aréně hokejové derby mezi VŠB a OU. A byl to neskutečný zážitek.

Okopávaná

20.03.2015
V uplynulém týdnu nás navštívil ministr financí Babiš. Musím říct, že se celá návštěva nesla ve velmi pozitivním duchu.

Rozpočet 2015

13.03.2015
Tento týden jsme se s naším Akademickým senátem jednomyslně dohodli na rozdělení rozpočtu pro letošní rok.

Nepochopení věcí zjevných

05.03.2015
Možná jste zaznamenali zprávu rektorů v médiích, že nám na vysokých školách hrozí v příštím roce propad rozpočtu o 800 mil. Kč! Už letos to bylo o 400 mil.

Vzácná návštěva

27.02.2015
Bakalář na Yale, magisterský titul na Oxfordu a doktorát na Harvardu. To je impozantní záznam vzdělání spolužáka Baracka Obamy a současného velvyslance USA v České republice Andrewa Schapira.

Virtuální svět vykazování

19.02.2015
Není pochyb, že jsem toto téma na svém blogu už zmiňoval, ale protože se blíží doba bilancování uplynulého roku, nedá mi, abych se k němu opět nevrátil.  Žijeme ve světě monitorovacích ukazatelů, ve kterém se Excel stává...

Jaký bude?

30.01.2015
Nebude řeč o ničem jiném než o rozpočtu univerzity pro letošní rok. V pondělí k nám doputovaly první oficiální podklady a já Vás tak mohu informovat o tom, jak to bude vypadat. První zpráva patří mezi ty špatné.

Netradičně trochu o zdraví

23.01.2015
Na konci každého týdne si vyšetřím čas na sepsání blogu, abych se podělil s Vámi všemi o to, co mne v těch uplynulých dnech nejvíce zaujalo. Někdy je témat hromada, někdy je jich méně a tento týden žádné.

Formula Student

15.01.2015
Říká se, že rozdíl mezi mužem a chlapcem je v ceně jeho hraček.

Jaký bude rok 2015?

08.01.2015
Věštění z křišťálové koule je mé povaze velmi vzdálené, a tudíž ode mne jednoznačnou odpověď nečekejte.  Pravda je, že se naše ekonomika dostává z dlouhé recese, a tak svítá na lepší časy.  Školství a...

Vánoční tikání hodin

19.12.2014
Ani jsme se nenadáli a už je to tady zase.  V televizi se objevují znělky s motivy Vánoc, supermarkety jsou plné vánočních ozdob, z rádia se ozývají koledy,  začíná vonět jehličí a leckde cukroví (potvrzuji, že i letos jsem...

Double Advantage

12.12.2014
Možná si říkáte, že jde o omyl, protože v tenise existuje pouze double fault a výhoda je v daný okamžik jen jedna.

Nesnesitelná lehkost

05.12.2014
Žijeme v upachtěné době.  Nic nejde jednoduše.  Dobrý nápad se musí nejdříve propasírovat přes spousty dokumentů a podepsaných bumážek.  Pak Vám na záda dýchají auditoři, kterým vadí, že to, co mělo být...

Blíže ke hvězdám

28.11.2014
Jestli mám něco hluboko zakořeněno v paměti z období konce šedesátých let, tak to je naše okupace "spojeneckými" vojsky a přistání člověka na Měsíci. Na to první raději nevzpomínat (nebo naopak?!), ale to druhé, to je o něčem jiném.

Nebojte se provokovat!

21.11.2014
Nebojte se provokovat! Tento vzkaz nám napsal prezident Miloš Zeman do naší kroniky 12.11. po besedě se studenty na půdě naší univerzity.  Je pravda, že on sám s tím nemá problém a nepochybně tak mnohdy naši společnost rozděluje.

A vítězem se stává …

14.11.2014
V úterý jsem se v Praze zúčastnil dvou významných akcí.  Dopoledne jsme se v rámci Inženýrské akademie sešli nad tématem technického vzdělávání.  Že je situace v této oblasti neradostná, o tom snad není třeba...

Host do domu, čagan do ruky

09.11.2014
Tak tohle úsloví viselo jednomu mému kamarádovi nad hlavními dveřmi jeho bytu. Samozřejmě se jednalo o legraci, ale někdy mám pocit, a to zejména v zemích západního světa, že pohostinnost už nebývá taková, jako dříve.

Dejme šanci talentovaným

31.10.2014
Ve čtvrtek se mi dostalo výjimečné možnosti zúčastnit se vyhlášení nejlepších studentů základních a středních škol. Tuto akci pořádá každoročně Moravskoslezský kraj a budiž za to pochválen.

Hra o trůny

24.10.2014
Tento seriál, odehrávající se ve fiktivních zemích temné doby středověku, možná mnozí z Vás znají.

Stále ve střehu

18.10.2014
Na nedávném setkání s ministrem Chládkem zaznělo, že propad počtu studentů by se neměl projevit na snížení rozpočtu vysokých škol, i kdyby ho musel financovat z rezerv svého ministerstva.

Opět na cestě vzhůru?!

10.10.2014
Před rokem se snad na každé konferenci, které jsem se účastnil, zmiňovala klesající konkurenceschopnost naší republiky.  Kritika zaznívala z prezentací politiků i průmyslníků a musím říct, že jsem z toho neměl dobrý pocit.

Světové žebříčky univerzit

03.10.2014
To, že se českým vysokým školám nedaří zviditelnit v mezinárodních univerzitních žebříčcích, se ví už dlouho.  Dokonce jsme to před pár lety řešili během návštěvy rektorů u velvyslance Spojených států.  Odpověď je...

Premiérský hattrick

26.09.2014
Podle Wikipedie "se jako hattrick (z anglického hat trick, doslova „trik s kloboukem“) v mnoha sportech označuje výkon, kterého hráč dosáhne obecně třemi úspěchy v jednom zápase”.

Když klášter ožije

19.09.2014
Ve čtvrtek jeden skutečně ožil.  Byl to Dominikánský klášter sv.

Poprvé a určitě ne naposled

14.09.2014
V pátek ožila naše univerzita návštěvou tisíců absolventů. Program byl bohatý a začínal Zlatou promocí těch, kteřǐ před padesáti lety přebírali své tituly inženýrů.

Den A

05.09.2014
Den A jako den (A)absolventů. Blíží se termín 12.9.

Prázdniny!

03.07.2014
Konečně. Je to tady. Zasloužený čas klidu. Chvíli nepracovat. Jen si číst. Lenošit. Někdo napsal, že prázdniny kazí pracovní morálku. Nesmysl! Bez nich mozek vypovídá službu. Je problém se soustředit. A třeba napsat alespoň jedno rozumné delší souvětí ;-). Přeji krásné prázdniny.

40 let v Mostě

27.06.2014
To, že naše Hornicko-geologická fakulta má v Mostě svou pobočku asi nikoho nepřekvapí.

Pýcha jako hřích?

20.06.2014
Každý z nás asi zná sedm hříchů, za které hrozí muka pekelná: pýcha, lakota, smilstvo, závist, chamtivost, lenost a hněv.

Nejen o Oskarech

12.06.2014
Hodně prostoru na tomto místě věnuji výsledkům vědy a výzkumu, kvalitě výuky, hospodaření a spoustě toho, co nazýváme naší hlavní činností. Tak trochu při tom zapomínám na to ostatní, nebo lépe řečeno na ty ostatní.

Podpisová sezóna

06.06.2014
Než přijde období prázdnin a s ním tzv. okurková sezóna (která už mimochodem dávno není okurkovou), tak si všichni rektoři a děkani na vysokých školách ještě musí užít tzv. sezónu podpisovou.

V první desítce

30.05.2014
Dostat se do první desítky žebříčku ATP je snem každého tenisty. Že to není nic jednoduchého, to snad nemusím dodávat.

Zůstat komunikativním

22.05.2014
Blíží se konec semestru. Je čas se pomalu těšit na dovolenou. A ta vidina alespoň chvilkového letního lenošení na pláži u chorvatského moře mě drží při životě, protože poslední týdny konce semestru bývají nejhorší.

Vzdělávání na prvním místě

16.05.2014
Před nedávnem se na Čeladné sešla významná skupina složená ze zástupců Ministerstva pro regionální rozvoj, primátorů, hejtmana, nejvyšších představitelů průmyslu, rektorů vysokých škol našeho kraje a celé řady...

Kamarád nejvěrnější

08.05.2014
Ne nadarmo se říká, že člověk mívá hodně známých, méně přátel, ale pouze několik skutečných kamarádů. Mohu to potvrdit. A když vás takový kamarád navždy opustí, tak po něm zůstává v duši hluboká díra. Tak to doma cítíme od okamžiku, kdy nás opustil náš Bastík. Náhle, bez možnosti se na něco takového připravit.

(Ne)stěhování

30.04.2014
Minulý týden ve vstupech České televize, které se věnovaly našemu kampusu, zazněla z úst paní redaktorky zavádějící informace, že se budou do porubského areálu stěhovat naše dvě fakulty - ekonomická a bezpečnostního inženýrství.

Lidský přístup

25.04.2014
Minule jsem psal o svých narozeninách, ale narozeniny jsem neslavil jenom já.  Padesátileté výročí svého založení slavil i náš porubský kampus.

Rozdíl mezi mužem a chlapcem

17.04.2014
Američané říkají, že rozdíl mezi mužem a chlapcem je v ceně jeho hraček. To mohu potvrdit, před několika dny jsem slavil svých pokročilých pětapadesát a jako obvykle jsem hledal mezi dárky především ty tvrdé balíčky, které obvykle ukrývají nějakou high-tech radost ;-). Tím vůbec nechci podceňovat ty měkké.

Není to vůbec špatné

11.04.2014
Vždy, když se mění metodika hodnocení čehokoliv, tak se mi ježí (teď už šedivé) vlasy hrůzou.

Jak se jezdí na D1

03.04.2014
Všichni jsme zaznamenali, že se na naší nejdůležitější dálnici opět rozjely stavební práce. Pravdou je, že jakmile se na D1 cokoliv děje, nelze od toho očekávat nic dobrého.

Mucho Gusto!

30.03.2014
Celý tento týden jsem se na našem Facebooku pokoušel dokumentovat svou pracovní cestu do Kolumbie. Bylo to hektické, ale také nesmírně zajímavé. Možná si vzpomínáte na můj příspěvek o tom, jak skvělou mají Kolumbijci kávu a jakou péči věnují její přípravě. A právě k tomu, jak jsem si na trhu kupoval kávu, bych se rád dnes vrátil.

Viz předchozí případ

20.03.2014
To je na matematice to nejúžasnější. Jakmile něco ověříte a dokážete, tak si mohou ostatní vzít tento kamínek do své vlastní mozaiky poznaní na které pracují a jen suše prohlásit “viz předchozí případ”.

10% zájemců o …

14.03.2014
Pokaždé když nastupuji do letadla, myslím na armádu techniků a inženýrů, kteří ho navrhli a připravili na dlouhý let přes Atlantik.

Fakta o výsledcích vědy a výzkumu

07.03.2014
Na vědecké radě každoročně projednáváme zprávu o vědě a výzkumu.

Neplatný gól Baníku

28.02.2014
Předpokládám, že si většina z Vás všimla televizního šotu, ve kterém při fotbalovém utkání Baníku s Plzní doputoval míč za brankovou čáru, načež jej brankář rychle vytáhl, ale protože rozhodčí celou situaci pořádně neviděli, gól nebyl uznán. Nebylo pochyb, že něco takového povede k bouřlivé diskuzi, a tak se i stalo.

Dobré zprávy Radiožurnálu

20.02.2014
Bohužel se stalo špatným zvykem, že naše média jsou plná negativních zpráv. Někdy je to opodstatněné, svět kolem nás je stále komplikovanější a vzájemné porozumění se vytrácí více a více.

4040 lajků

14.02.2014
Tím nemyslím 4040 nezkušených amatérů (gramaticky správně laiků), ale 4040 kliknutí na ikonku zdviženého palce na naší oficiální facebookové stránce.  Tedy přesněji: tolik jich bylo v okamžiku, kdy jsem psal tento svůj...

Život podle pravidel

09.02.2014
V prosinci jsem na tomto místě psal o možné spolupráci s Dominikánskou republikou a už včera jsem se z této země vrátil.

Žádné prudké pohyby

31.01.2014
Tohle počasí nepřeje především nám ve zralém věku (eufemismus).  Často stačí jediný prudký pohyb, skřípne se některý z nervů kolem páteře a je vymalováno.  Za chvíli Vás bolest zkroutí do tvarů, které by mohla závidět i...

Že by ...?

24.01.2014
Počátek roku bývá vždy plný očekávání.  Jedno z těch velkých se týká rozpočtu naší vysoké školy, který nám na základě pedagogických a vědeckých výkonů stanoví MŠMT.

Strategie chytré specializace

17.01.2014
Anglický přesný název sice hovoří o Research and Innovation Strategies for Smart Specialisation (RIS3), ale cílem této strategie není nic jiného než podpořit konkurenceschopnost Evropy v globální soutěži, která je bezpochyby stále tvrdší a konkurovat...

Novoroční předsevzetí

10.01.2014
Když se mě na konci loňského roku ptali novináři jaká si dávám předsevzetí do roku nového, tak jsem odpovídal, že snad raději žádná. Jsem totiž názoru, že asi není třeba čekat na 1.

Pohodové Vánoce

20.12.2013
Vím, že přání pohodových Vánoc bývá mnohdy z říše nesplnitelných přání. Pravda ale bývá i taková, že si tohle krásné období někdy kazíme tak trochu sami. Proto jsem letos, po dlouhých osmi letech, opět uposlechl výzvy mé ženy a pomáhal s pečením vánočního cukroví.

Nečekaná pochvala

14.12.2013
Někdy si vzpomenu na Šimka a Grossmana a na jejich pořad Návštěvní den, kde jednou přišli s pytlem plným problémů (PPP) a z kterého pak nějaký ten problém vytáhli a před diváky řešili.

República Dominicana

07.12.2013
Minulý týden jsem měl tu čest setkat se s generálním konsulem Dominikánské republiky. Cílem setkání bylo se dohodnout na případné spolupráci s naší vysokou školou, protože její profil je pro dominikánskou stranu velmi atraktivní.

Mezi inženýry

30.11.2013
Tak mi v šuplíku přibyly další dvě müsli tyčinky. To proto, že jsme byli počátkem týdne v Bruselu a toto tradiční občerstvení našich aerolinií mne opět neminulo.

Trochu jiný pohled na fotovoltaiku

24.11.2013
Že se staly fotovoltaické elektrárny centrem zájmu není třeba pochybovat. Jejich státní podpora a s ní spojené poplatky na obnovitelné zdroje energie nepochybně hýbou naší ekonomikou a mám tak trochu neblahý pocit, že ještě o této problematice hodně uslyšíme a v dobrém to asi nebude.

Jak to vidím já

16.11.2013
Není to tak dávno, co jsem Vás oslovil s žádostí o vyplnění dotazníku týkajícího se SWOT analýzy naší univerzity.  Zpracování této analýzy slabých a silných stránek se týká...

Jeden z mnoha podpisů

10.11.2013
Musím se přiznat, že na funkci rektora mne nejvíce děsí podepisování. Pozice statutárního zástupce, jediného statutárního zástupce, znamená podepisovat snad úplně všechno a pravda je, že těch podpisů je neuvěřitelně mnoho a rozhodně jich při současné byrokracii, ať té české nebo evropské, neubývá. Spíše naopak.

Pár slov o důvěře

03.11.2013
Chtěl jsem po dlouhé době napsat svůj blog opět v letadle na cestě z Dánska, protože to má svou atmosféru a je to taky to jediné, co v letadle můžete dělat.

Malé velké poděkování

27.10.2013
Nechtěl jsem tento svůj blog zneužívat v rámci předvolebního období, kdy si naše vysoká škola vybírala svého rektora pro následující čtyři roky. Dnes, po těchto volbách, si to už snad mohu dovolit.

V čem se liší pivovar a univerzita

20.10.2013
Asi největší rozdíl mezi pivovarem a univerzitou je nepochybně v tom, že v případě toho prvého se pivo produkuje, zatímco na univerzitě se spíše konzumuje (samozřejmě mimo pracovní dobu) ;-).

10:1?

13.10.2013
Vzpomínáte si na můj blog na téma počtu studentů na jednoho pedagoga v českém vysokém školství? U nás je ten poměr v současné době 20:1. Když jsme měli v minulém týdnu setkání Fóra průmyslu a vysokých škol, tak opět zazněla kritika na téma kvality absolventů. A pravda je, že ten současný poměr jejímu zlepšení určitě nepomůže.

Jak si stojí Moravskoslezský kraj

06.10.2013
Všichni to známe z médií. Zasedání krizového štábu a hledání cest jak pomoci OKD a těžkému průmyslu našeho regionu. Toto téma se stalo také klíčovým na jednání konference IFO (Investiční a Business fórum) 2013, které proběhlo v Ostravě za účasti některých ministrů, předesedy vlády i prezidenta republiky.

Energetické ztráty

28.09.2013
Asi nikdo z nás nemá rád, když se mění vlády a prakticky žádná z nich není schopna dovést svůj volební mandát do konce. Když jste závislí na jednání s ministry a dalšími lidmi z vedení ministerstev, tak je to ještě o něco horší. To proto, že jakýkoliv koncept nebo záměr prostě musíte vysvětlovat novým lidem znovu a znovu od začátku.

Když aula praská ve švech

21.09.2013
Vždy se mi o sto procent zvedne nálada, když přijdu do naší nové auly a ta je tak plná, že se sedí i na schodech. Letos se tak stalo na jaře, když k nám přijel na návštěvu prof. Fert, nositel Nobelovy ceny za fyziku a teď podruhé, když na naši školu dorazil expert NASA na planetární geologii Dr. James Rice.

Orientation Days

13.09.2013
Ve čtvrtek se na naší aule sešli všichni naši noví zahraniční studenti. Museli se sejít na aule, protože kruhové posluchárny jim už nestačí. Bylo absolutně perfektní sledovat všechno to hemžení, cizí tváře, různé jazyky, prostě takový malý univerzitní Babylon.

Zpátky do školky

06.09.2013
Návrat do školy stál zato.  Pěkně rovnýma nohama rovnou do hluboké vody.  Předminulý týden jsme organizovali na naší vysoké škole dvoudenní zasedání Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace, kterého se v pátek...

Zpátky do školy

31.08.2013
Pevně věřím, že se pomalu, ale jistě, všichni opět měníme ve fešácké sovy, abych navázal na svůj poslední předprázdninový blog, a zanedlouho budeme v plné síle připraveni se vrhnout do víru akademického života dalšího...

Tak je to opět tady!

06.07.2013
Ano, jsou tady opět prázdniny. Přemýšlel jsem o tom, co do takového blogu na počátku prázdnin napsat, protože doba je i teď více než divoká.

Moderní metody managementu

26.06.2013
Před nedávnem jsem byl opět na jednom z velmi dlouhých jednání, jehož efektivita byla nepochybně na hraně mé trpělivosti.  Na druhou stranu jsem vydržel až do konce, na rozdíl od jiných, kteří se v průběhu nenápadně “vypařovali”.

Ovace ve stoje

19.06.2013
Designed by Apple in California Assembled in China.  Tenhle text znají snad všichni, kteří nosí po kapsách nějaké to iZařízení se symbolem nakousnutého jablka.  Mimochodem, toto téma se také stalo i předmětem debaty mezi kandidáty na prezidenta ve...

Čestný doktorát MUDr. Bohdanu Pomahačovi

11.06.2013
Udělování čestných doktorátů je vždy výjimečnou událostí na každé univerzitě.  Tentokráte jsem měl tu čest zúčastnit se jeho předání jednomu velmi významnému rodáku z Ostravy - MUDr.

Odměna navíc

04.06.2013
Říká se, že období, kdy se daří střídají údobí, kdy je tomu naopak.  Ekonomická a finanční krize, úsporná opatření na straně státu nám určitě nepomohla.  Pokles 312 mil.

Jméno pro superpočítač

24.05.2013
Probrat se více než 6000 návrhů jmen pro náš superpočítač nebylo nic jednoduchého.  Ta škála různorodosti byla skutečně nesmírně široká.  Objevila se jména postav z Čapkova R.U.R., z filmů jako Matrix, Star Trek, ale taky jména ryze...

1 : 22

16.05.2013
Nenechte se zmýlit, není to výsledek hry našich hokejistů na mistrovství světa.  Ti se, zaplaťpánbůh, nakonec dostali do čtvrtfinále a snad si ještě budou moci napravit reputaci.  Ten poměr poukazuje kolik studentů připadá na jednoho pedagoga (nejen) na naší...

Putování za kořeny

06.05.2013
Májové dny bývají dobrou příležitostí vyrazit do přírody.  Obzvláště, když Vaše partnerka (mluvím k pánské části čtenářů) vyžaduje dodržování tradic a hledá nějakou rozkvetlou třešeň, kde musíte splnit...

Smluvní výzkum konečně na scénu

28.04.2013
To, že smluvní výzkum tvoří klíčovou součást příjmů univerzit všude ve světě už tady zaznělo. Ve Spojených státech tvoří mnohdy i více než 15% prostředků, které průmysl dává formou kontraktů univerzitám na vědu a výzkum. U nás je to kolem 1%, což je skutečně hodně málo.

Kontrahované financování

20.04.2013
Každým rokem čekáme s velkým napětím na to, jaký bude rozpočet naší vysoké školy v daném roce. Nový významný fenomén, který se stále více dostává do života je, že nakládáme se dvěma základními typy financování naší vysoké školy.

Ostravská raketa

14.04.2013
Musím vás hned zkraje zklamat. Tato raketa s vrcholnými technologiemi nemá nic společného, jedná se o známou PET lahev nacpanou bůhví čím, aby bylo čím topit. Stala se známou v celé České republice a už jsou první signály, že je cesta jak toto "palivo" dále vylepšit.

Když chybí jedna hodina

05.04.2013
Jestli mi něco vadí na dlouhých cestách do zahraničí, tak to je časový posuv.  Čím jsem starší, tím je to horší.  Řada z vás asi víte o čem mluvím.  Nutíte své tělo ke spánku, když jste zvyklí...

Mimořádně zajímavá událost

31.03.2013
Předně musím všem, kteří se přišli podívat na přednášku prof. Ferta, poděkovat. U takových akcí jeden nikdy neví, zdali zaujmou, či nikoliv a mít poloprázdnou aulu při přednášce nositele Nobelovy ceny, by bylo více než ostudné.

Mimořádná událost

21.03.2013
Jako “veterán studené války” si vzpomínám na našeho velitele, který měl úplně panickou hrůzu z různých mimořádných událostí.  Tak ony to obvykle byly nějaké průšvihy, které v době totality končily u velitelů jednotek a...

Rozdělení rozpočtu pro rok 2013

14.03.2013
Stalo se už tradicí, že vás všechny v tuto dobu a na tomto místě seznamuji s rozdělením rozpočtu na letošní rok.

Slavnostní slib

09.03.2013
Vladislavský sál Pražského hradu je skutečně krásné místo a vždy, když se mi dostane té cti být do jeho prostor pozván, tak se mě dotkne jeho neopakovatelná atmosféra spojená s dlouhou historií naší země.

Audit a zase audit

03.03.2013
Pořád si říkám, že je nutné být pozitivní, ale přiznám se, že když snad každý týden přebírám pověřovací listiny různých kontrolních orgánů, tak se mi téhle pozitivní energie moc nedostává. Jednou je to Řídicí orgán OP VaVpI, jindy NKÚ, pak třeba někdo z Ministerstva financí a tak pořád dokola.

Období přípravy rozpočtu

24.02.2013
Už je to opět tady. Tak jako každý rok touto dobou, tak i letos se připravuje schválení rozpočtu naší univerzity pro letošní rok.

Je pátek odpoledne ...

15.02.2013
a my konečně vyrážíme z Prahy směrem domů do Ostravy.

Dr. Jekyll a Mr. Hyde

25.01.2013
Druhé kolo voleb prezidenta sice ještě nezačalo, ale už teď mohu říci, že to, na co jsem se těšil nejvíce, se nenaplnilo.  Nadhled se nekonal.  To druhé kolo, v porovnání s tím prvním, mi právě evokovalo známé dvě tváře jedné a...

Nenechte bez povšimnutí!

19.01.2013
Několikrát jsem na tomto místě psal o sbližování našich dvou univerzit. Během podzimu jsem měl možnost navštívit všechny naše fakultní akademické senáty a bouřlivě se diskutovalo i na tom celoškolském. Často mi dochází anonymní i ty podepsané maily s názory na tento projekt.

Jen krátce k prezidentským volbám

13.01.2013
Nepřísluší a nesluší rektorovi vysoké školy, aby propagoval na akademické půdě politické strany. Ty dnešní volby prezidenta naší republiky se svým pojetím přeci jen liší od těch ostatních. Musím říct, že jsem o přímé volbě prezidenta přeci jen trochu pochyboval. Zdali patří, či nepatří do našeho politického systému. Dnes z nich ale mám radost.

Vítám vás v novém roce!

04.01.2013
Já jsem sice měl tento první týden nového roku ještě dovolenou, ale stejně jsem jej strávil v práci. Znáte, co se říká: „jak na Nový rok, tak po celý rok“.

A taky jeden dárek těm starším

22.12.2012
Nejprve jsem si myslel, že zítra, až zapálím poslední svíčku na adventním věnci, tak vám všem, trpělivým čtenářům mého blogu, prostě a jednoduše popřeji krásných svátků a nebudu už s ničím pracovním otravovat.

Dárek těm nejmenším

14.12.2012
Pamatuji si, že pro mne, v mých dětských letech, nebylo Vánoc, pokud jsem nenašel pod stromečkem dárek v podobě angličáka. Krabička Matchbox bylo to jediné, co jsem mezi těmi dárky hledal a vše ostatní končilo hned na Štědrý večer nenávratně v temnotách zapomnění.

Druhá svíčka na adventním věnci

09.12.2012
Nevím jak u vás, ale já tu druhou svíčku právě zapálil. Když jsem přemýšlel o tom, co všechno se událo mezi minulou a tou dnešní nedělí, tak toho bylo docela požehnaně.

Vyšší princip mravní

09.12.2012
Před nedávnem všichni rektoři veřejných vysokých škol obdrželi dopis od pana J.M. (věk 23 let), ve kterém nás mimo jiné žádá, abychom mu sdělili platy a odměny rektora, prorektorů, kvestora a vlastně všech vedoucích pracovníků rektorátu.

První adventní neděle

02.12.2012
Adventus znamená latinsky příchod, příchod asi těch nejkouzelnějších svátků v roce. U nás doma jsme jej ohlásili stejně jako asi řada z vás. Zapálili jsme tu nejdelší svíčku na adventním věnci a popřáli si to, co se asi jen těžce dá splnit, tolik potřebný klid a pohodu. Ale na druhou stranu je to tak trochu (možná zcela ;-)) na nás samotných.

Sbližování moravských univerzit

02.12.2012
Zhruba před necelým měsícem jsme jednali na správní radě projektu integrace, jak pokračovat ve sbližování obou našich ostravských univerzit.

Další fondy z Evropy?

25.11.2012
Všichni jsme asi zaznamenali, jak se představitelé vlád EU snaží získat pro své země více evropských dotací. Na první pohled to vypadá jako krok správným směrem. Ten druhý, pohled zasvěcených, mezi něž se taky tak trochu počítám, už tak nadšený není.

S noblesou ...

18.11.2012
Více než před týdnem nás oslovila kancelář pana ministra Schwarzenberga, zdali bychom mu nemohli ukázat během jeho páteční návštěvy Ostravy také naše Centrum podpory inovací.

Zakazuje se strašit šetřením

11.11.2012
Vypůjčil jsem si tento název od pana premiéra, který na toto téma vedl rozhovor v příloze sobotních novin. No, začátkem týdne to tak ale moc nevypadalo.

Slib je slib

04.11.2012
A já jsem slibil, že se pokusím být optimistou, přestože se zprávy v televizi nijak moc od těch minulých špatných neliší. Naštěstí jsem trávil konec týdne v Dánsku, kde jsme hodnotili uplynulý rok spolupráce se společností DHI zabývající se problematikou simulací snad všeho, co se týká vody a životního prostředí.

Je třeba dobrých zpráv!

28.10.2012
Vzpomínám si na nedávný speciál Martina Veselovského, ve kterém tento redaktor Českého rozhlasu diskutoval se dvěma našimi uznávanými ekonomy - Janem Procházkou a Alešem Michlem. Rozhovor to byl nepochybně zajímavý.

Vyrábět nebo nevyrábět?

21.10.2012
V jedné z diskuzí kandidátů na prezidenta Spojených států zazněla otázka, zda je v pořádku, že Apple montuje své iPhony v Číně.

Peníze navíc

14.10.2012
Už to zaznělo 1. října na zahájení školního roku. České vysoké školství se neobejde bez privátních zdrojů. Veřejné prostředky chybí a chybět budou, to vidíme pokaždé, když se díváme večer na zprávy. Státní rozpočty jsou stále napjatější. Všude, nejen u nás. Otázka zní, co se míní privátními zdroji.

Starý, ale dobrý

06.10.2012
Minulý týden jsem neodolal a pustil jsem si na dvojce České televize film Le Mans. Jednak jsem se opět po dlouhé době chtěl podívat na hvězdu stříbrného plátna let šedesátých a sedmdesátých Steve McQueena, ale hlavně na ta modrá Porsche 917, která tehdy tomuto závodu kralovala.

Zkušenosti ze zahraničí

29.09.2012
Říká se do třetice všeho dobrého a zlého, ale v tomto případě to snad až tak neplatí.  Téma integrace je možná pro někoho věc zlá, pro někoho dobrá, v každém případě je to věc nová, o které se diskutuje a minimálně nějakou dobu i diskutovat bude.

Návštěva pana ministra

22.09.2012
Nebývá často, že naši univerzitu navštíví pan ministr školství. Stalo se tomu tento pátek za účasti vedení obou našich univerzit a jeho tří náměstků, jejichž činnost úzce souvisí s vysokými školami.

Podpora integrace vysokých škol

14.09.2012
O podpoře dobrovolné integrace vysokých škol se hovořilo už na jednání České konference rektorů minulý týden v rámci připravované novely zákona o vysokých školách.

Světlo na konci tunelu?!

07.09.2012
Možná se vám zdá nadpis dnešního blogu povědomý a není tomu náhodou.  Tentokráte jsem si dovolil k otazníku přidat i vykřičník jako symbol toho, že se přeci jen začíná na konci dlouhého a tmavého tunelu financování...

Nejlepší kytarista mezi univerzitními rektory

13.08.2012
Tak na závěrečném ceremoniálu Letních olympijských her 2012 označil komentátor České televize Briana Maye, známého kytaristu skupiny Queen a od roku 2007 také rektora Liverpool John Moores University.

(Ne)okurková sezóna

08.07.2012
Nejsem pěstitelem okurek ani ničeho jiného. Nemám potuchy o tom, kolik se sklidí tun salátovek nebo nakládaček. Jediné, čeho jsem vzhledem k zemědělským pracím schopen, je posekat trávu. Z části i proto, že je to pro mne výzva z oblasti teorie grafů, jak optimalizovat střih, abych najezdil co nejméně a žádné místo přitom nevynechal.

Euro 2012 podruhé

02.07.2012
Ne, už nebudu psát o fotbale, ale chtěl bych tímto názvem navázat na můj minulý příspěvek. Ten totiž způsobil velkou nevoli v řadách Akademie věd. Ano, byl jsem ofenzivní, ale už jsme musel nějakým způsobem reagovat na výpady do řad RVVI, jejichž jsem členem.

Euro 2012 a když na to nemáme

24.06.2012
Nejsem vášnivý fanoušek fotbalu, ale asi taky nepatřím mezi takové, jakým je i známý komentátor a nakladatel Ivo Šmoldas.

Taková malá výzva

16.06.2012
A je to tady opět.  Parkoviště plná aut.  Spousty lidí v aule, kytice, fotoaparáty v rukou rodinných příslušníků a všudypřítomná slavnostní atmosféra.  Je radost sledovat to promoční hemžení a musím přiznat, že...

Světlo na konci tunelu?

09.06.2012
Světlo na konci tunelu může znamenat dvě věci. Buď se blížíte k dennímu světlu znamenající jeho konec, nebo se proti vám velkou rychlostí řítí s rozsvícenými světly Pendolino.

Pohled z vnějšku, pohled zevnitř

03.06.2012
Začátkem minulého týdne k nám zavítala návštěva z National Science Foundation.  Dr.

Není milion jako milion

27.05.2012
Usain Bolt se proběhne po tartanu a dostane za to několik milionů. Když jsem to v pátek podvečer slyšel z rádia našeho služebního auta, tak jsem z něj svou hlavou málem udělal kabriolet, jak jsem poskočil na sedadle.

Zprávy z města, které nikdy nespí

20.05.2012
Minulý týden jsem byl společně s delegací radnice našeho města v New Yorku a Pittsburghu. Cílem bylo najít investory, partnery a také se něčemu přiučit. A tak se není co divit, že opět došlo na inovace a jejich podporu.

Inovace, inovace, inovace ...

12.05.2012
... a zase inovace.  Mám pocit, že to slovo slyším stále více a více.  Objevuje se v názvech různých programů, rad, konferencí a workshopů. Jenom v minulém týdnu proběhla v Ostravě dvě setkání na toto téma.

Podporujte svého šerifa!

05.05.2012
Původně jsem chtěl napsat šéfa, ale to se v Česku moc nenosí. Šéfové se spíše kritizují, než že by se měli podporovat. Já vím, že zobecňuji více než bych měl, ale moje zkušenost ze zahraničí mě přeci jen utvrzuje v tom, že na rozdíl od jiných zemí to mají šéfové u nás z tohoto pohledu obvykle a o dost horší.

Jak se rozděloval rozpočet na vědu a výzkum

29.04.2012
  Mám pocit, že poslední dobou nedělám nic jiného, než že rozděluji rozpočet.  Ještě, že se nad tím domácím s ženou vždy domluvíme a našemu psovi, který je přeci jen trochu intelektuálně nesmělý, to vždy nějak vysvětlíme.  Stejně nakonec dostane, co chce a řekl bych, že ekonomická krize je mu šum a fuk. Rozdělovat rozpočet, který je vyšší než v...

Jarní únava

22.04.2012
Pokud je mezi vámi někdo, kdo by snad nevěděl o čem je řeč, tak pro jistotu ještě přidávám dokumentující obrázek: Bezprostřednost našich chlupatých kamarádů je skutečně nedostižná.

Kdy dost znamená dost

15.04.2012
Stížností na téma snižování rozpočtu vysokých škol už bylo skutečně hodně, ale jak vidno, tak jich není stále dost.

IT - skvělý sluha, špatný pán

07.04.2012
Asi řada z vás zaznamenala zprávu o kolapsu datového úložiště naší nejstarší grantové agentury GAČR.  Nepochybně to rozvířilo velkou vlnu nepokoje mezi akademickou sférou a současné atmosféře, kde máte dojem, že už nefunguje snad vůbec...

Statistiky uplatnitelnosti

01.04.2012
V minulých příspěvcích jsem se věnoval způsobu rozdělení rozpočtu a vlivu výsledků vědy a výzkumu na něj. Dnes bych se chtěl věnovat jiné, neméně důležité oblasti, která definuje kvalitu naší univerzity. Je to ukazatel uplatnitelnosti našich absolventů.

Odcházení

25.03.2012
Snad mi to Václav Havel promine, ale mám pocit, že lepší název pro události posledních dní jsem nenašel. Vzpomněl jsem si na toto dramatické dílo, když se v neděli večer s námi z obrazovek rozloučili redaktoři České televize.

Jak jsme rozdělili rozpočet v roce 2012

16.03.2012
V minulém blogu jsem slíbil, že vás všechny, kteří o to máte zájem, seznámím s tím, jaký se letos schválil rozpočet. Možná to pro některé bude nudné čtení, ale považuji za důležité ukázat, jakým způsobem se rozdělují prostředky, které nám poskytuje naše ministerstvo. Metodika vychází z té loňské (také k nalezení v rámci těchto mých příspěvků).

Výsledky vědy a výzkumu

11.03.2012
Blíží se období různých hodnocení a uzavírání návrhu rozpočtu naší univerzity na příští rok.  Chtěl bych využít platformy mého blogu k tomu, abych o všem informoval.  Asi to pro některé budou texty trochu...

Školka (ne)bude?

05.03.2012
Nebývá zvykem, že během jednoho týdne píši více než jeden blog.  Přeci jen to chce svůj čas a toho není nikdy nazbyt.  Musím však reagovat na různé dotazy a emaily, které se ke mně dostávají na téma zneužití ušetřených...

Máme nový web!!!

01.03.2012
Že se Internet stal fenoménem, netřeba dlouho zdůrazňovat. Vzpomínám si první vydání Neviditelného psa Ondřeje Neffa, která se na webu objevila v polovině devadesátých let.

Školka přeci jen bude

26.02.2012
Tedy alespoň doufám. V současné době krácení rozpočtů není nic jednoduchého najít několik milionů na takovou investici. To, co mě opravňuje být optimistou, je výsledek hospodaření za minulý rok. Těch plus 106 milionů nám to umožní.

Jednoduché otázky a odpovědi

18.02.2012
V uplynulém týdnu jsem měl kromě jiného dvě důležitá jednání. To první proběhlo ve Visteonu v Novém Jičíně.

Skokan roku

11.02.2012
Před dvěma týdny Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) projednala konečné výsledky hodnocení výzkumných organizací za rok 2011. Nepochybně dobrá zpráva je, že jsme loňských 35287 bodů v RIV navýšili na 52308.

Třetí skupenství vody

05.02.2012
Začátek letošního roku je docela komplikovaný (to berte jako eufemismus). Protesty proti reformě, dramatické snižování rozpočtu na vzdělávání a k tomu všemu nepříjemné arktické mrazy.

Proti všem

27.01.2012
Vypůjčil jsem si pro svůj dnešní blog název díla Aloise Jiráska, ale asi by se spíše hodilo jej pojmenovat Proti všemu. Taková je totiž atmosféra na našich univerzitách a vlastně i v celé společnosti.

Hoď melounem, kdos bez viny

22.01.2012
Přiznám se, že mi házení melounů, jako protest proti reformě vysokých škol, nepřijde právě ideální.

Hledá se dobré jméno

14.01.2012
Znáte film Dědictví? Neznáte? A znáte film Dědictví aneb Kurvahošigutentág? Ten nepochybně. Stejně tak si myslím, že jméno naší spojené univerzity nemusí být jenom o názvu, ale i podnázev může sehrát důležitou roli.

Plný pytel problémů

08.01.2012
Plný pytel problémů je známa scénka autorské dvojice Šimka a Grossmanna, které nás bavila před mnoha a mnoha lety.

Vítám vás v novém roce

01.01.2012
Výhoda IT je, že všechno, co si někde zapíšete nebo uložíte, je dohledatelné. Tak jsem si do vyhledávacího pole zadal „novoroční předsevzetí 2011“ a hned se mi na obrazovce vyrolovalo, co jsem si to vlastně vloni touto dobou dal do svých úkolů.

Úplně bezobsažný příspěvek

17.12.2011
Každý týden přemýšlím o tom, co by mělo být obsahem mého pravidelného blogu. Hledám inspiraci v tom, co se právě stalo, nebo co nás čeká. Někdy je takových témat nepřeberné množství, někdy se jich nedostává.

Výzva k podnikavosti

11.12.2011
Před nedávnem jsem o něčem podobném psal krátce po mé návštěvě Kanady. Tehdy zástupci University of Waterloo prezentovali zásadní změnu v systému svého vzdělávání směrem k podpoře podnikavosti svých studentů.

Období honů

03.12.2011
V sobotu odpoledne, tak jako každý týden, jsem si nazul své oblíbené černé gumáky (zateplené), vzal do ruky vodítko, popadl našeho “bílého tygra” a vyrazil s ním na vycházku.  Tentokráte jsem ho ale v polích nemohl...

Česká srdce a loajalita

26.11.2011
Musím se přiznat, že pozitivnímu přístupu a loajalitě k vlastní firmě mě naučil až můj pobyt ve Spojených státech.  Chvíli mi tehdy počátkem devadesátých let trvalo, než jsem pochopil, že slova “moje firma” z úst různých lidí...

Hodnocení spokojenosti zaměstnanců

19.11.2011
430 vás z řad zaměstnanců si našli čas a vyplnili tento dotazník. Měl jsem možnost si těch 29 stran výsledného shrnutí přečíst během nekonečné cesty z Prahy domů do Ostravy.

Na téma průměrných platů

13.11.2011
Ministr Hégr udělal to, co měl udělat už dávno.  Ukázal, jak si na tom naši doktoři stojí.  Průměrný plat primáře je 76 tis. Kč a praktického lékaře 44 tisíc.

10 000 mil nad mořem

06.11.2011
Ne, nemusíte se bát, že nevím jak zní originální název známého romanopisce a vizionáře. Přesněji, chci hovořit o 9 163 kilometrech a 10 000 metrech výšky nad pevninou i mořem, kde se právě nachází náš Boeing 777, který směruje z Vídně do Tokia. Je to podruhé, co takto v letadle píšu svůj blog a má to své kouzlo.

Láska prochází žaludkem

29.10.2011
Tedy alespoň se to tak říká. Myslím, že v mém případě to asi moc neplatí.

Není mail jako mail

22.10.2011
Asi to všichni znáte. Pořád to na nás pípá, cinká, troubí. Desítky, někdy možná i stovka mailů za den. Co mail, to nějaký problém a téměř vždy nějaká práce s ním spojená.

Jak podpořit technické vysoké školy

16.10.2011
Já vím, je to ohrané téma, ale vracím se k němu, protože jsme se před nedávnem setkali rektoři technických vysokých škol se zástupci průmyslových organizací, ministrem průmyslu a lidmi z MŠMT.

Uč se jazyky!!!

09.10.2011
Vzpomínáte si na tyto billboardy, které se objevily v našem městě? Je pravda, a nakonec jsem o tom psal předminule, že jde o mnohem více než o jazyky.

Czech-Canada Technology Days

01.10.2011
Předminulý týden se mi dostalo cti stát se součástí delegace, která se účastnila akce pořádané Českým velvyslanectvím v Ottawě a agenturou CzechInvest - Czech-Canada Technology Days.

Uč se

25.09.2011
Uč se jazyky!!! Tak tento slogan se objevil na celé řadě billboardu v Ostravě.

Praxe a zase praxe

18.09.2011
Mistr povídá svému novému mladému zaměstnanci: “Až tu skončíme, tak tu prosím Tě zameť.” Mladý muž se zarazí a odsekne: “No, ale já jsem přeci inženýr!” Mistr si povzdychne: “Tak chvíli počkej, já Ti ukážu jak se to...

Slavnostní předání vědeckých cen

11.09.2011
Minulý týden byl plný řady událostí. Jedna z nich byla tragická a týkala se leteckého neštěstí, při kterém zahynuli tři naši hokejisté. Já bych se však nechtěl k této velmi smutné zprávě vracet.

Opět ke slučování univerzit

03.09.2011
Letní sezóna je převážně o nevážných věcech, ale protože se blíží nový školní rok, chtěl bych vás všechny informovat o tématu, které jsme spolu s Ostravskou univerzitou otevřeli začátkem letošního roku - slučování...

Back in Business

28.08.2011
Tak jak všechno v životě jednou skončí, tak skončila i má letošní dovolená.  Musím říct, že jsem si ji fakt užil.  Byl jsem opět v mém oblíbeném Chorvatsku, v Makarské a bylo to prima.  Točeno veliko (Tuborg), espresso s mljekom, dagnje na buzaru,...

Okurková sezóna ...

24.07.2011
..., která se nekoná.  Vzpomínám si, když mi bylo o takových deset až patnáct let méně, jak s nástupem prázdnin se věci zklidnily. Dny se líně převalovaly, letní poklid nic nenarušovalo, byl problém koholiv sehnat, o což se ani nikdo nesnažil.

Válečné tance kolem rozpočtu

18.07.2011
Představte si ministra Kalouska jak tančí válečně pomalován polonahý kolem ohně.  Polonahý asi ne, raději zůstaňme u obleku s kravatou.  Vysílá kouřový signál, který nevěstí nic dobrého.

Týden Petry Kvitové

09.07.2011
Ale nejen její a nejen jeden týden. Musím říct, že jsem s nadšením sledoval finálový výkon Petry Kvitové ve finále Wimbledonu.

(Ne)reforma vysokých škol

03.07.2011
To, že se u nás dostalo vysoké školství do pasti podfinancování není pochyb.  Tady je ale dlužno dodat, že nikoliv vinou vysokých škol.  Stále se hovořilo o nedostatečném počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí a tak se nastavily parametry...

Projekt IT4Innovations schválen!!!

25.06.2011
Když jsem koncem roku 2006 zakládal ve Wordu svůj první dokument s názvem IT4Innovations, tak jsem to spíše považoval za utopistickou vizi než za něco, co by se někdy mohlo stát realitou. Postupem času se ale začali k této myšlence hlásit další.

11 000 podpisů

18.06.2011
Ne, nejde o žádnou petici nebo něco podobného, ale o podpisy na diplomy našich absolventů a jejich doplňků k diplomům. Když jsem psal o tom, jak nerad sedím u státních závěrečných zkoušek, tak tohle podpisování se může zdát ještě horší. No žádný velký plezír to tedy není. Taky jsem za ta léta svůj podpis hodně optimalizoval.

Tak nám zabili Ferdinanda

12.06.2011
No přesněji, nezabili, ale odvolali. A nebyl to Ferdinand, nýbrž to byl náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký. Máte stejný pocit jako já, že ten Švejk by měl být součástí vzdělávání minimálně našich politologů? V každém případě byl ihned do nové funkce jmenován pan prof.

O parašutistech

03.06.2011
Musím přiznat, že vyskočit z letadla, byť s padákem, mi nikdy nepřipadlo jako dobrý nápad.  Trochu jsem pochopil mentalitu těchto lidí, když jsem dostal nabídku s nimi alespoň letět.  Tu jsem přijal, protože létám rád a létám dobře.  Myslím...

Polemika o státnicích

26.05.2011
Stále častěji se na chodbách setkávám s nervozně přešlapujícími studenty, které čeká závěrečný krok k získání titulu - státní závěrečná zkouška. Někdy bych si přál, aby prázdniny začaly právě v tomto termínu. Jednak vždy na to období vyjdou nejkrásnější dny, takže dusno nebývá jenom to metaforické, ale hlavně mě nebaví sedět ve zkušební komisi.

Dáte si hamburger, pizzu nebo třeba těstovinový salát?

20.05.2011
Pamatuji si ty dlouhé fronty, když se v Ostravě objevil první McDonald’s.  Hamburger, hranolky s kečupem nebo majonézou, Cola s ledem, zmrzlina.  Fronty byly hodně dlouhé a já jsem tam trpělivě stál s ostatními.  Teď tam zajdu spíše výjimečně.

Pár slov o kvalitě

12.05.2011
Slovo kvalita se neustále skloňuje ve všech pádech.  Slyšíme o ní v médiích, čteme na billboardech, o kvalitě se hovoří i na našem ministerstvu.

Proč chodím(e) rád(i) do školy

07.05.2011
Není pochyb, že je to myšleno hlavně jako přání a že se jedná o naši vysokou školu. Vzpomínám si, jak mi moje máma popisovala mé první dny ve škole. Tehdy se nás prvňáčků paní (tehdy soudružka) učitelka zeptala: "Děti, kdo z vás by raději šel domů, než byl ve škole?". Prý jsem byl jediný, který se přihlásil. No a teď je tomu naopak.

Proč jsme nelobbovali

27.04.2011
Představuji si, že hraji tenisové utkání.  Mám první podání, které ale skončí 10 cm za servis lajnou.  Vidím to stejně jako čárový rozhodčí, který ohlásí aut.  Hlavní rozhodčí ale rozhodne, že míč...

Svátky jara jsou za dveřmi

21.04.2011
Je to fakt úděsné jak ten čas letí.  Před nedávnem jsem psal o novoročních předsevzetích a jsou tu Velikonoce.  Uběhlo to jako voda.  Vyměnil jsem sněžnou frézku (naštěstí letos zahálela) za sekačku na trávu.  Wapkou jsem vystříkal dlažbu.

Vztyčený ukazovák akreditační komise

14.04.2011
Obvykle má toto gesto varovný význam. A není tomu asi jinak ani v našem případě. Šest našich fakult prošlo hodnocením habilitačních a profesorských řízení.

Reakce do ...

07.04.2011
Reakce do 22.3., reakce do 20.4., reakce do ... Mám poslední dobou dojem, že nedělám nic jiného než “reaguji do” na různé dokumenty, které mi chodí z různých zákoutí různých komisí, organizací, institucí, ale v drtivé většině mají jediného původce - MŠMT.

Jak jsme dobývali Čínu

01.04.2011
Z Ostravy až na konec světa! Tak znělo heslo pana Minaříka z Úřadu vlády České republiky, který připravil cestu mou, pana děkana Slivky a pana profesora Pištory až do Kunmingu, hlavního města provincie Yunnan.

Jak zvýšit zájem o technické obory

24.03.2011
Tak se jmenoval seminář, který dnes (tj. ve čtvrtek 24.3.) pořádala Agentura pro regionální rozvoj.  Účast celé řady institucí byla reprezentativní.

Zatracená statistika a žebříčky

17.03.2011
Možná si hned teď řeknete, co mám proti statistice, když je nedílnou součástí vědecké bádání. Tak o tom není pochyb. To je ale statistika, která je používána nesmírně seriózně.

Jak se rozděloval rozpočet

11.03.2011
Kdo rychle dává, dvakrát dává.  Bohužel jsme letos nemohli dávat dvakrát více, dokonce jsme vůbec nemohli ani trochu dávat více, protože letošní příspěvek na vzdělávání je o více než 56 milionů nižší než...

Klíčové slovo konkurenceschopnost

03.03.2011
Musím přiznat, že mě k dnešnímu tématu mého blogu inspiroval název přednášky prof. Švejnara "Lidský kapitál a konkurenceschopnost: Česká republika ve světové perspektivě", která proběhne příští týden 9.3.

Jistě, pane premiére

24.02.2011
Ne, nemusíte se bát toho, že bych chtěl parafrázovat britský kultovní seriál a nehledejte v názvu mého blogu nějakou ironii či tóny cynismu.

Angličtina, angličtina a zase angličtina

17.02.2011
Minulý týden jsem měl opět pravidelné setkání se studenty. Zaznělo jedno téma, které se pak celou diskuzí táhlo jako červená nit. Angličtina.

Sport a jiné příjemné záležitosti

10.02.2011
Včera večer jsem se konečně zase dostal na tenis. Skvěle jsem si zahrál. Během té hodiny a půl singlu jsem si fakt dobře zaběhal. Je pravda, že jsme večer pak byli dva (já a náš pes), kteří jsme se drali do mé postele po čtyřech (záda pořád zlobí).

... a co na to MŠMT?

02.02.2011
Problematika případného sloučení našich dvou univerzit se stala tématem našeho jednání s náměstkem ministra školství Janem Kouckým prakticky ihned po úvodní prezentaci k dlouhodobému záměru naší univerzity. ...

Spolu nebo samostatně?

27.01.2011
Asi jste zaznamenali, že jednomu z témat mého blogu ze začátku roku se dostalo nebývalé pozornosti ze strany médií a nikoliv jen těch lokálních.  Jde o otázku případného sjednocení naší vysoké školy a Ostravské...

Klíčové směry výzkumu

20.01.2011
Nevím jak se vám daří dodržovat svá předsevzetí ze začátku roku, ale já jsem zatím sundal pouze kilo a půl. S bídou.  Na to jaký mám hlad, bych řekl, že to je nejméně pět.

100 let rakouských univerzit

13.01.2011
Možná si říkáte, proč píši o 100 letech výročí ustavení sdružení rakouských univerzit.  Odpověď je jednoduchá.  Naše univerzita byla u jeho založení stejně jako Univerzita Karlova, České vysoké učení technické nebo...

Čas předsevzetí

05.01.2011
Nevím jak vy, ale já jsem se rozhodl, že dám nějaké to kilo dolů.  Už jsem s tím začal.  Že to není jednoduché vám snad ani nemusím říkat.  Dal jsem si i další osobní předsevzetí, ale ta nejsou důležitá.  Důležité...

Čas bilancování

30.12.2010
Vždy na konci roku se hodnotí, co že se to vlastně v tom uplynulém roce stalo, co se zapsalo do našich myslí, co se podařilo a co nikoliv.

Čas vánoční

24.12.2010
Vzpomínám si, když jsem byl o pěknou řádku let mladší, že vánoční čas se týkal Vánoc.  Dnes nás hypermarkety, supermarkety, shopping parky upozorňují na to, že vánoční čas začíná už koncem října.

Work. Finish. Publish.

16.12.2010
Work. Finish. Publish.

Učíme draze nebo levně?

09.12.2010
8760! To je celkový počet předmětů, který nabízíme našim studentům.  Hmm.  Když to přepočtu na těch necelých 24000 studentů, které máme, tak se dostáváme k poměru 3 studentů na jeden předmět.

Zprávy z jámy lvové a psí

03.12.2010
Náš pes Basty je vášnivý divák reklamních pořadů.  Vyhlíží nějakého psa, aby pak s rozběhem, vlastním jeho teriéří povaze, vyskočil na LCD obrazovku s jediným cílem - toho drzého vetřelce ztrestat.

Dobré příklady táhnou!

25.11.2010
Před nedávnem jsem se po dlouhých letech setkal se svým kamarádem Karlem, se kterým jsme trávili vojnu v Mikulášovicích v Severních Čechách.

... kde si můžeme vydělat?!

18.11.2010
Protože jsem měl možnost se více než po třiceti letech opět potkat s Ivanem Lendlem a zúčastnit se tenisové exhibice s jeho přáteli, napadlo mne si začít přivydělávat stejným způsobem.  Máme na naší univerzitě řadu skvělých sportovců včetně tenistů a myslel jsem...

Šetřím, šetříš, šetříme ...

11.11.2010
Nepochybuji o tom, že jste (téměř) všichni zaznamenali, že jsou letošní odměny nižší než v předchozích letech. Možná si (téměř) všichni říkáte, že " ... je ten Vondrák nějaký lakomý".

Vítám vás na svém blogu ...

05.11.2010
Vážené kolegyně a kolegové,   žijeme v době, která je zahlcena různými články, sděleními či zprávami.