Blog

Profesorské řízení a strojařina kolem nás...

01.02.2019
Dnešní blog bude velice krátký.

Sváteční období

30.12.2018
Vánoční období je čas, kdy se zamýšlíme nad uplynulým rokem. Konečně jsem, až nyní, našel čas i já. Důvodem odmlky bylo mé pracovní vytížení, snad největší za posledních sedm let.

Strojařské říjnové dny...

01.10.2018
V předchozím blogu jsem se zmiňoval o Setkání děkanů strojních fakult ČR a SR – SESIA 2018. Hádejte,  jak vše dopadlo, myslím, že výborně, včetně počasí (SESIA 2018 - VIDEO).

Novinky po prázdninách.

03.09.2018
Prázdniny jsou za námi a doufám, že jste si všichni odpočinuli. Po pravdě, mi letošní prázdniny „odpočinkově“ moc nevyšly, do poloviny července jsme řešili akreditace a v další části prázdnin vyskakovaly další neodvratné úkoly. V září začne nejen zimní semestr, ale taky příprava na institucionální akreditaci, která se bude týkat všech fakult.

Svařovací den 2018 v Hněvkovicích popatnácté...

24.06.2018
Ve dnech 7. a 8. 6. 2018 proběhl v krásném prostředí na břehu řeky Vltavy v Hněvkovicích, poblíž Jaderné elektrárny Temelín, již 15. ročník Svařovacího dne 2018. Přes 50 odborníků z oblasti svařování, legislativy, kontrol a životnosti svarových spojů jaderných elektráren České a Slovenské republiky diskutovalo nad touto problematikou.

Finiš v polovině semestru....

13.04.2018
Současně se snahou zvyšování vědeckého výkonu naší fakulty pracujeme intenzivně na akreditaci studijních programů dle „nového“ vysokoškolského zákona.

Věda a výzkum na Fakultě strojní....

11.03.2018
Na poslední Vědecké radě VŠB-TUO jsme si vyslechli zprávu o vědecké činnosti naší univerzity. Vůbec mě nepotěšily výsledky Fakulty strojní. Pro hodnocení vědecké a výzkumné činnosti (VaV) existuje bodové hodnocení, tzv. RIV body.

Jak dále po Dni otevřených dveří 2018 Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava...

05.02.2018
Letošní rok začal hekticky změnami na naší univerzitě. Na naší fakultě vznikla Katedra matematiky a deskriptivní geometrie z původního celoškolského pracoviště, byly schváleny důležité předpisy pro chod fakulty a univerzity a nyní finišujeme s materiály pro akreditaci studijních programů dle nového vysokoškolského zákona.

Veselé vánoce...

25.12.2017
Dočkali jsme se, konečně jsou tady vánoční svátky. Vánoce patří k nejkrásnějším svátků v roce, zejména pro ty nejmenší. I já si připomínám časy, kdy mí starší synové se radovali z dárků před pětadvaceti léty a teď se to opakuje s našim Bertíkem. Víte, jaký je ale rozdíl? Bertík se raduje s úplně jiných dárků.

Po třiceti létech ...

19.11.2017
Čas je neúprosný k nám všem. V listopadových dnech letošního roku jsme se sešli na Absolventském srazu po třiceti létech od ukončení tehdy Fakulty strojní a elektrotechnické VŠB Ostrava v roce 1987. Je to zvláštní, když se svými spolužáky vzpomínáme na období studia a období po ukončení vysoké školy.

Podzimní start v přípravě akreditací...

02.10.2017
Více než symbolicky začal letošní 1. říjen, zamrzlými okny automobilů. Zkrátka podzim je tady. Když jsme se vloni, v tomto období, začali zabývat otázkou dopadu nového vysokoškolského zákona na akreditace, netušili jsme kolik problémů a otázek vyvstane. Zatím všichni tápou nad přípravou institucionální akreditace a čas nás tlačí.

Už to začalo...

07.09.2017
Prázdniny jsou za námi a doufám, že jste si všichni odpočinuli. I když nám zimní semestr začíná až 18. 9. 2017, právě dnes (7. 9. 2017) je pro naši univerzitu velmi významný. Proč tak významný, v 9:00 bude inaugurován do funkce rektora VŠB-TU Ostrava prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. Panu rektorovi přeji v nové funkci hodně úspěchů a pevné nervy.

Prázdniny jsou tady....

03.07.2017
Někteří volají hlasitě hurááá...., někteří se loučí. Ano, je to tak. Těm, co se těší na prázdniny, plně rozumím. Po období stresů ze zápočtů a zkoušek, přeji příjemný odpočinek a načerpání nových sil ke studiu dalších ročníků.

61 let o svařování...

04.06.2017
Ve dnech 23. – 25. května 2017 jsem se potřinácté zúčastnil odborné konference XXXIII. Dnů svařovací techniky pořádané ESABem Vamberk v Rychnově nad Kněžnou. Říkáte si, co je na této konferenci zajímavé? Přece technologie svařování je známá z dob Řecka, asi 600 let před naším letopočtem.

Formula Student Vector 03 vyjíždí...

07.05.2017
Ve středu 3. května 2017 jsme již potřetí pokřtili úžasné dílo našich studentů – studentskou formuli Vector 03.

Aprílový měsíc

05.04.2017
Máme za sebou 1. duben a nevím jak u Vás, ale mě se „apríl“ vyhnul obloukem. Jediné co by se mohlo chovat aprílově je počasí, víkendové téměř letní teploty mají nahradit na konci tohoto týdne sněhové přeháňky. Změny počasí však k tomuto období patří. Těší mě, že tyto změny nepostihují naší univerzitu.

„Hrdinové se krve nebojí“

07.03.2017
Použil jsem slogan, který se strojařinou nemá až tak nic moc společného. Se strojaři však ano. Fakulta strojní VŠB-TU Ostrava převzala štafetu od Hornicko-geologické fakulty s názvem „Krevní výzva“, která má společně s Krevním centrem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě za cíl, zajistit dárce krve, zejména nové.

Den otevřených dveří Fakulty strojní VŠB-TUO 2017

10.02.2017
V minulém blogu jsem Vás informoval o Dni otevřených dveří Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava 3. února 2017. No a jak to dopadlo? Jak by řekl klasik: „Dopadlo to výborně.....“. A je tomu tak, zájem o studium strojařiny se projevil, oproti loňskému roku, vyšším počtem návštěvníků z řad studentů, rodičů i prarodičů.

Je rozhodnuto podruhé....

20.01.2017
Po letošních asi historicky nejkratších vánočních svátcích, začalo zkouškové období. V tomto období je kromě zkoušení, na univerzitě relativní klid a čas na práci, dohnat to, co se v hektickém konci roku nepodařilo zvládnout. Toto období v letošním roce je, ale poznamenáno výjimečnými událostmi.

Vánoce jsou tady....

24.12.2016
Dočkali jsme se a i já můžu říct „Vánoce jsou tady...“. Největší radost z vánoc mají děti, a proto jsme i my navštívili naší Univerzitní mateřskou školu VŠB-TUO. Co se stalo? Ježíšek nechal dárky pro děti pod naším „pomyslným“ vánočním stromečkem na fakultě. My jsme je předali dětem již ve středu 21. 12. 2016.

Poslední strojař...

12.12.2016
Apokalyptický název „Poslední strojař...“ vzbuzuje představu téměř neskutečné vize v budoucnosti. Ve středu 7. 12. 2016 jsme zahájili novou kampaň, která má upozornit na složitou situaci ve firmách s nedostatkem techniků, zvláště strojařů.

Je rozhodnuto....

17.11.2016
Po dlouhé době jsem našel prostor na blogování. Od září se vůbec nic nezměnilo, hektický podzim pokračuje. Začali jsme intenzivně pracovat na novém Statutu VŠB-TU Ostrava v souladu s novým vysokoškolským zákonem, navštívil jsem Brněnský veletrh, proběhlo několik vědeckých rad, apod.

Hektický začátek zimního semestru...

28.09.2016
Prázdniny utekly velmi rychle a já pevně věřím, že jste si všichni odpočinuli. Je pravdou, že mnoho z nás letos pracovalo na podávání projektů do programů ESF OP VVV. Pracovníci Fakulty strojní podali rekordní počet projektů v celkové výši cca 784 milionů Kč, přičemž celá univerzita podala ESF projekty v celkové výši cca 1,4 miliardy Kč.

Příkladný začátek prázdnin.... Dan Shechtman - doplnění...

18.07.2016
Období po slavnostních promocích lze označit za začátek tolik očekávaných prázdnin. Chodby na univerzitě i parkoviště se vyprázdnily, tu a tam potkávám studenty a pedagogy v klidu a beze spěchu. Člověk si říká: „konečně dodělám věci, na které nebyl čas na konci letního semestru“. Začátek letošního července byl však něčím zvláštním.

Od nejmladších, po nejstarší (studenty)....

19.06.2016
Nejmladšími zástupci na naší univerzitě jsou jednoznačně děti v Univerzitní mateřské škole VŠB-TUO a těm patří 1. červen každého roku. I Fakulta strojní se letos připojila ke Dni dětí a předala dárek „roboto-pejska“ s cílem přiblížit dětem techniku, v již tak útlém větu.

Několikrát u svářečů....

07.06.2016
Společným tématem tohoto blogu je moje specializace strojírenská technologie v oblasti svařování, pájení a řezání. Od osmdesátých let minulého století se zabývám problematikou svařování různých materiálů a vlastnostmi svarových spojů prováděných různými technologiemi s prioritou vysokouhlíkových ocelí a ocelí používaných v energetice.

Dopočítali jsme se....

27.04.2016
Březen a duben každého roku je ve znamení přípravy rozpočtu na letošní rok a finančního vyúčtování loňského roku. Všechny kroky byly úspěšně ukončeny 19. 4. 2016 schválením obou dokumentů Akademickým senátem Fakulty strojní VŠB-TUO.

Letošní březen plný novinek.

22.03.2016
První březen byl dnem mého nástupu do druhého období ve funkci děkana Fakulty strojní VŠB-TUO na léta 2016 - 2020. Tento den byl pro mě sice snazší než 1. březen 2012, ale i tak se jedná o krok spojený s velkou zodpovědností za následující čtyři roky. K zásadním rozhodnutím v tomto období patří obsazení postů proděkanů FS.

Budou nás následovat....?

26.02.2016
Koncem ledna jsme pořádali pravidelný Den otevřených dveří 2016 Fakulty strojní VŠB-TUO v Nové Aule naší univerzity. Pracoviště fakulty seznamovaly potencionální studenty se studijními programy, ale hlavně s činnostmi, které na první pohled nejsou tak vidět.

Opět o statistice s rozpaky....

10.02.2016
Možná si pamatujete, že jsem psal o statistikách (V některých statistikách vítězí ekonomové... z 24. 3. 2014), které různým způsobem „křiví“ povědomí o kvalitě fakult i vysokých škol. Na vině mohou být nepřesně položené otázky, nevhodně nastavené parametry, upřednostňování méně podstatných oblastí, apod.

Strojařina mediálně....

25.01.2016
Začátek letošního roku je ve znamení mediálních prezentací. Možná si vzpomínáte na naše první „hororová“ pod heslem „Strojařina není horor“ , kdy na popud našich studentů jsme začali před asi dvěma léty, pojímat prezentace techniky, zejména strojařiny, trochu jinak než komerčním způsobem. Vznikaly videa Freddy, Predátor a Samara.

Vánoce jsou tady...

25.12.2015
Dočkali jsme se, vánoční svátky jsou tady. Asi si všichni chceme odpočinout po letošním podzimu. Za celé mé téměř čtyřleté období bylo toto období nejsložitější, počínaje oslavami 65. výročí založení Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava až po prosincové volby děkana FS.

Čestný doktorát naší univerzity paní Daně Drábové

05.12.2015
Předvánoční Vědecká rada VŠB-TU Ostrava měla jeden z bodů jednání, návrh na udělení titulu Doctor honoris causa (dr. h. c.) paní Ing. Daně Drábové, Ph.D. Asi paní Drábovou nemusím představovat.

Jaké máme absolventy Fakult strojních v České republice?

13.11.2015
Univerzitní Den otevřených dveří (12. 11. 2015) seznamoval studenty středních škol s technikou a technickými disciplínami. „Vidět zvuk a slyšet světlo“ bylo zahajovací vystoupení, které mělo za úkol netradičním způsobem přiblížit studentům fyziku a optiku. To je jedna strana mince – začátek studia na naší univerzitě.

Průlomová informace o počtech studentů FS v akademickém roce 2015/2016

30.10.2015
Blíží se konec října a to je termín tzv. matriky, čili sečtení počtu studujících studentů na VŠ. Mám pro vás výbornou zprávu, tentokrát o průlomovém počtu zapsaných (studujících) studentů na Fakultě strojní VŠB-TU Ostrava v prvním ročníku Bc. studia v akademickém roce 2015/2016.

Ranking, tentokrát se zajímavým výsledkem....

09.10.2015
Víte, že nejsem moc příznivcem statistik, koneckonců jsem o nich pojednával i v blogu.

65. výročí založení Fakulty strojní VŠB – TU Ostrava

16.09.2015
Akademický rok 2015/2016 jsme zahájili oslavami 65. výročí založení Fakulty strojní VŠB - TU Ostrava. Příprava trvala prakticky rok a vyplatila se.

Zasloužené prázdniny.....

06.07.2015
Minulý týden jsem se rozloučil s absolventy Fakulty strojní na slavnostní promoci.

Jsme ve finále, státnice jsou tady ...

06.06.2015
Příští týden začnou na Fakultě strojní státní závěrečné zkoušky. Pedagogové mají za sebou nekonečné čtení diplomek a bakalářek.

Snad se “Blýská na lepší časy“

13.05.2015
V minulém blogu jsem si posteskl nad informací o klesajícím počtu nastupujících studentů na technické obory díky demografické křivce.

Finance na Fakultě strojní v roce 2015

19.04.2015
Rok se s rokem sešel a my předkládáme návrh na uzavření hospodaření roku 2014 a navrhujeme rozpočet na rok 2015 Akademickému senátu FS. Oba dokumenty byly AS FS schváleny 14. 4. 2015. Z výsledků roku 2014 vyplývá, že fakulta opět ušetřila fin.

„Zlaté české ručičky“

01.04.2015
Určitě znáte frázi „Zlaté české ručičky“ často používanou v záporném slova smyslu. Já mám ale příklad, který stojí za to a není to apríl. Včera (31. 3. 2015) u nás proběhl ŠKODA UNI DAY 2015, na kterém byl představen vůz ŠKODA VisionC, mimochodem jsme první univerzitou, na které se tento vůz vystavoval.

Jmenovací řízení

13.03.2015
  Minulý týden proběhla na naší univerzitě Vědecká rada VŠB-TU Ostrava. V programu bylo, kromě jiného, i jmenovací řízení (profesorské řízení) pana doc. Dr. Ing. Ivana Mrkvici.

O výuce rozhodují finance.

01.03.2015
Každým rokem v březnu řešíme otázku financí na univerzitě i fakultách. Vedení univerzity rozděluje přidělené prostředky z MŠMT.

Leden jak má být....

25.01.2015
            Tento víkend se opravdu vydařil. Sobotní a hlavně nedělní ráno připomínalo pravé zimní počasí, však co bychom od ledna očekávali. Konečně i u nás můžeme na běžky.

Jak na Nový rok, tak po celý rok, tentokrát se studentskou formulí…

14.01.2015
Vypůjčil jsem si pranostiku, která jak doufám, charakterizuje nejen první den roku, ale i celý leden 2015 na naší fakultě. Za Fakultu strojní můžu označit tuto pranostiku za platnou.

Čas vánoční – čas novoroční.....

29.12.2014
„Mezisvátčím“ lze označit několik dní koncem roku od absolutního předvánočního stresu v práci, při shánění dárků, stromečků a ryb, přes svátky vánoční, až po silvestrovskou veselici.

Jaký je rozdíl ve studiu strojařiny v Česku a na Slovensku?

12.12.2014
V listopadu mně oslovil šéfredaktor časopisu MM Průmyslové spektrum Ing. Roman Dvořák, zda bych se zúčastnil dvojrozhovoru o všem kolem studia strojařiny na naší Fakultě strojní VŠB-TU Ostrava.

Může být dobrým technikem absolvent gymnázia?

30.11.2014
Naše setkání s řediteli a zástupci středních škol nastartovalo užší spolupráci zejména s gymnázií.

Jak dál na Fakultě strojní VŠB-TU Ostrava

09.11.2014
V současné době máme za sebou více než polovinu zimního semestru 2014/2015 a začínáme se připravovat na příští rok. Letos poprvé zaznamenala Fakulta strojní VŠB-TUO pokles počtu zapsaných studentů o cca 20% (resp. 17%).

Matematika, matematika.....

24.10.2014
V současné době připravujeme materiály k přijímacímu řízení na akademický rok 2014/2015.

SESIA 2014 v Národním technickém muzeu v Praze

26.09.2014
Minulý týden jsem se zúčastnil jednání děkanů Fakult strojních v Česku a na Slovensku SESIA 2014.

Poslední týden prázdnin.....

24.08.2014
Uteklo to jako voda a pomalu se blížíme ke konci prázdnin. Doufám, že všechno co jste si předsevzali, se Vám daří či podařilo splnit.

Konec akademického roku a začátek zasloužených prázdnin

05.07.2014
Právě skončily dva dny promocí našich absolventů bakalářských a magisterských studijních programů.

Statistiky podruhé, nyní o Fakultě strojní

31.05.2014
Statistika je potřebná, když hledáme srovnání něčeho s něčím, když hledáme trendy vývoje, apod. Na Fakultě strojní VŠB-TUO lze statisticky vyhodnocovat několik parametrů, které fakultu charakterizují.

V některých statistikách vítězí ekonomové...

24.03.2014
            Po nějaké době jsem si se zájmem přečetl vyhodnocení vysokých škol, které zveřejnily Hospodářské noviny a IHNED 23. 1.

Strojařina v novém hávu - 31. 1. 2014

27.01.2014
Rok se s rokem sešel a my znovu představujeme „strojárnu“, tedy Fakultu strojní.

Klidné Vánoce

24.12.2013
Vánoce jsou svátky klidu, pohody, dnem nadělování dárků svým blízkým a známým. I když poslední prosincové dny byly hektické, doufám, že jste se už všichni naladili na příjemné vánoční starosti.

Čokoládové tyčinky, sušenky, oplatky, káva a strojaři.

04.12.2013
Název tohoto blogu zní možná podivně, ale má svůj smysl. Nechci dělat reklamu potravinářským firmám (to není třeba), ale i strojař si rád smlsne na sladkostech a k tomu si dá šálek dobré kávy.

Podzimní téma – zaměstnanost absolventů vysokých škol

07.11.2013
V současné době se stále vede diskuse na téma zaměstnanosti absolventů vysokých škol. Dovolím si říct, že naše VŠB – TU Ostrava se drží v zaměstnanosti absolventů na předních místech v České republice.

O budoucích studentech - o současných studentech - o absolventech Fakulty strojní VŠB-TUO

16.06.2013
V těchto dnech probíhají na Fakultě strojní státní závěrečné zkoušky bakalářského a magisterského studia.

Zamyšlení nad rozpočtem Fakulty strojní 2013

19.04.2013
Minulý týden byl předložen Ekonomické komisi Akademického senátu Fakulty strojní (AS FS) návrh na uzavření hospodaření FS za rok 2012 a návrh rozpočtu na rok 2013. Následně pak v úterý AS FS tento návrh schválil.

Kvalita – nekvalita výuky a absolventů Fakulty strojní VŠB-TU Ostrava

23.03.2013
V předchozím blogu jsem Vás zval na setkání akademické obce. Děkuji, za Vaši účast a za vznesené dotazy a připomínky. Doufám, že se mi prezentací a odpověďmi na dotazy podařilo objasnit situaci na naší fakultě.

Blog děkana Fakulty strojní

28.02.2013
Vážení kolegové, studenti, otevřením tohoto blogu bych rád mezi námi zahájil užší komunikaci, jejíž hlavním cílem je zatraktivnění pracovního a studentského života na Fakultě strojní.