Blog

Zprávy z jámy lvové a psí

Náš pes Basty je vášnivý divák reklamních pořadů.  Vyhlíží nějakého psa, aby pak s rozběhem, vlastním jeho teriéří povaze, vyskočil na LCD obrazovku s jediným cílem - toho drzého vetřelce ztrestat. Za těch devět let, co po tomto světě běhá mu nedošlo, že to je úplně zbytečné a k jeho velkému zklamání napadený čtyřnohý nepřítel po obrazovce vesele poskakuje dále.  Říká se, že pes je věrným obrazem svého pána.  Tím samozřejmě  nechci říct, že bych se nepoučitelně chtěl vrhat proti LCD obrazovce, ale že se stále s ostatními rektory snažíme najít takové financování univerzit, které je alespoň minimálně srovnatelné s těmi ostatními v Evropě.  Všechny vlády před volbami označí školství a vědu za prioritu číslo 1, ale reálná implementace pak tak nějak ztrácí dech.  Minulý týden jsem byl přítomen jednání školského výboru, který měl schválit rozpočet MŠMT předložený naším panem ministrem. Ten hned v úvodu prohlásil, že na tom budou nejhůře vysoké školy, kterým sníží rozpočet o 2.3 miliardy.  To není nic nového, byť jsme všichni čekali, že to nebude až tak brutální. Bude! Bude to, řečeno slovy naší mladé generace, fakt hustý.  Musím ale říct, že se téměř všichni poslanci výboru, nezávisle na své stranické příslušnosti, zasadili o to, aby se našla alespoň miliarda, která by vysokým školám takto nepříznivý vývoj osudu trochu zmírnila. Není to nic více než příslib, ale člověk má pocit, že to jak pořád vyrážíme proti tomu symbolickému LCD monitoru, na kterém se prochází stále nižší rozpočty našich vysokých škol, má alespoň nějaký smysl. Na rozdíl od našeho tvrdohlavého Bastíka, který je doživotně odsouzen k beznadějnému lovení cizích psů na obrazovce, my máme šanci běh věcí změnit. Chce to ale stejnou urputnost a hlavně dobrou vůli nás všech. 

 

P.S.: Poslední rozhodnutí rozpočtového výboru parlamentu je takové, že ta jedna miliarda zůstala skutečně jenom nenaplněným slibem.

P.P.S.: Na základě dohody pane premiéra s předsedou České konference rektorů by měly univerzity přeci jen tu jednu miliardu dostat z prostředků dluhové služby.  Takže alespoň trochu dobré zprávy před Vánoci!