140 let inspirující patent

Mezi první hračky (a možná i poslední a celoživotní), které většina kluků obdivuje a má ráda, patří autíčko. Jsou rádi, že si na něj mohou sáhnout a napodobit tatínka, jak řídí, poznat něco z techniky, která je obklopuje. S rostoucím věkem se zájem rozšiřuje a začne je zajímat i to, co je pod kapotou. A to se může stát i profesní láskou na celý život.

Ano, motor! Za měsíc to bude 140 let, kdy Nicolaus Otto patentoval spalovací motor, jehož tepelný cyklus byl po něm pojmenován Ottův cyklus, a motor Ottův motor. Princip spalovacího motoru je dodnes pořád stejný. Přesto je pořád předmětem výzkumu a vývoje s jediným cílem, jak dosáhnout co nejlepší účinnosti, vysokého výkonu, otáček a momentu s co nejmenší spotřebou. A že se to daří, to oceňujeme všichni, zejména při placení u pumpy po dlouhé a dynamické jízdě.

Je až neuvěřitelné, kam se podařilo dostat parametry současných motorů, a to mám na mysli ty sériové, ne ty závodní. Je to výsledkem motor managementu, zajištěného řadou řídicích jednotek, které realizují to, co přinesl výzkum a vývoj. Ten dnes začíná počítačovými simulacemi a přes zkoušky na zkušebních stavech pokračuje až po testování v prototypech a závodních vozech. Dnešní motor už tak není jen tepelný stroj, je to sofistikovaný mechatronický systém.

O tom všem se mohli dozvědět návštěvníci akce ŠKODA Campus Day 2017 v rámci doprovodných přednášek odborníků přímo z vývoje ve ŠKODĚ AUTO. Tato již tradiční akce pořádaná Fakultou strojní podtrhuje současný moderní profil studia na fakultě, nabízející uplatnění absolventů v atraktivních a poptávaných oborech. Vždyť prezentace zaměřené na kariérní možnosti byly předneseny i našimi absolventy.

I studium na Fakultě strojní může splnit klukovský sen dostat se do světa motorů. Kdo si ho chcete splnit, neváhejte a přihlaste se k nám. Závěrem nezbývá než ocenit úsilí organizátorů při přípravě zajímavého programu.