Blog

Světlo na konci tunelu

Když jsem ve čtvrtek zdravil účastníky finále Green Light a vzpomněl knihu mých klukovských let Prodavač novin světovým vynálezcem*, netušil jsem, že něco jako žárovka bude předmětem hned několika prezentovaných projektů. Zatímco problémy Edisona při vynalézání žárovky vyřešilo vakuum, v projektu Chem Light autoři použili „zázračné kapaliny“, které krásně modulovaly světlo efektivně vzniklé z elektřiny pomocí LED zdroje. I projekt Vesper Light byl zaměřený na kvalitu LED osvětlení, tentokráte ale z hlediska modulace barevného složení spektra a jeho vlivu na biorytmy člověka.

Přes nemalou sofistikovanost a inovativní technické řešení těchto projektů si největší popularitu odnesl projekt cyklostanu TIKE, zřejmě Tent + bIKE, který představily dvě cykloturistky. Jejich cyklostan představuje to, co hledaly a nenašly. Nakonec jim vyřeší jejich potřebu a možná i změní budoucnost. Přišly, předvedly prototyp a zvítězily. Spolu s projektem Chem Light si odnesly i sponzorský dar.

V kvalitě realizovaných nápadů a zábavných prezentací mladých autorů se promítlo i koučování zkušenými lektory v rámci akceleračního programu, pořádaného naším Centrem podpory inovací VŠB – TU Ostrava.

Nejen ty vítězné a oceněné, ale všechny projekty měly něco společného. Nápad vždy vycházel z nadšení a zapálení autorů pro něco. Buď něco, co potřebovali, nebylo k mání, tak to navrhli, nebo s využitím znalostí získaných studiem přišli na inovativní řešení. Každopádně, dobrý nápad sám nepřijde, je třeba být aktivní a jít mu vstříc. A když se myšlenka zrodí a uvidíte světlo na konci tunelu, nebojte se, že žárovku už vynalezl Edison. Ve světě inovací je místo i pro váš nápad. Rádi vás povzbudíme, zelené světlo na vstupu do dalšího ročníku Green Light akcelerátoru se pro vás rozsvítí již záhy.

A pro co jste zapáleni vy?

* Autorem knihy je František Hořejš.