Jak jsme rozdělili rozpočet v roce 2012

V minulém blogu jsem slíbil, že vás všechny, kteří o to máte zájem, seznámím s tím, jaký se letos schválil rozpočet. Možná to pro některé bude nudné čtení, ale považuji za důležité ukázat, jakým způsobem se rozdělují prostředky, které nám poskytuje naše ministerstvo. Metodika vychází z té loňské (také k nalezení v rámci těchto mých příspěvků). Zásadním rozdílem je, že jsme tentokráte do rozpočtovaných prostředků, kromě dotace na vzdělávání, také zahrnuli peníze, které jsme obdrželi jako instituce za výsledky vědy a výzkumu (viz můj minulý blog). Tyto posledně jmenované finance stále narůstají a do budoucna nebude možné provoz univerzity podporovat jen z příjmu na vzdělávání, který se navíc stále více a více snižuje. Celkovou strukturu příjmů pak znázorňuje následující obrázek:

R21

Sloupec A označuje příjem univerzity za počty studentů, sloupec K vyjadřuje náš kvalitativní výkon a nakonec sloupec označený jako RIV naše hodnocení z pohledu vědy a výzkumu. Celkově jsme se dostali na 96,79% loňského rozpočtu. Oproti loňskému roku se také změnil ukazatel kvality K, který se vypočítává z různých ukazatelů, kde je nejdůležitější zaměstnanost absolventů a opět výkon ve vědě a výzkumu:
R22

Důležitý je sloupec, který poukazuje na náš podíl na příjmu mezi všemi veřejnými vysokými školami. Do jisté míry je to pro nás vodítko do budoucna, protože lze počítat s tím, že kvalita bude sehrávat ve financování univerzity stále významnější roli a my z hlediska kvality zaostáváme ve srovnání s financováním dle počtu studentů. Příjem daný těmito kvalitativními ukazateli, který lze přímo alokovat na jednotlivé útvary, se pak rozdělil mezi fakulty a pracoviště zajišťující výuku. To dokumentuje následující obrázek:

R23

Posledním krokem, který jsme museli učinit, abychom mohli všem fakultám a pracovištím přiřadit finance za jejich pedagogický výkon, bylo přepočítat výuku mezi jednotlivá pracoviště:

R24

V posledním řádku Celkem je ukázáno, kolik získaly fakulty a univerzitní studijní programy (USP) prostředků v tis. Kč, předposlední sloupec pak kolik dostanou fakulty, celoškolské katedry a ústavy za výuku odvedenou pro sebe a pro ostatní.  Poslední sloupec pak ukazuje procentní podíl na této výuce.  Fakulty a univerzitní programy násobí svůj výkon svým průměrným koeficientem, výměna mezi fakultami se násobí průměrným koeficientem za univerzitu a celoškolské katedry, kromě katedry matematiky, mají tento koeficient roven jedné.  Tím hlavním důvodem je fakt, že nemají laboratorní výuku a ta je tedy levnější než výuka odborných předmětů. V tomto okamžiku, když doplníme finanční prostředky, které obdrží fakulty za své doktorandy, lze spočítat celkový hrubý pedagogický výkon:

R25

Možná vás překvapí řádek UNIV. To jsou finanční prostředky za nenaplněné limity přijímaných studentů, které nám byly stanoveny. Dostali jsme tak zaplacené i ty studenty, které jsme nepřijali.

Poměrně jednoduše se dá spočítat výkon za vědu a výzkum. U každé fakulty, ústavu i pracoviště máme údaje z RIV a letos jeden bod byl ohodnocen částkou cca 3 000 Kč:

R26

Výdaje rektorátu byly pro letošní rok stanoveny tak, že činí 32,68% celkového příjmu univerzity. V loňském roce byl tento podíl o něco vyšší a činil 34%. Struktura výdajů je následující:

R27

Na základě takto stanového odvodu pak lze sestavit výslednou tabulku čistých příjmů všech fakult a pracovišť naší univerzity:

R28

Druhá tabulka pak zobrazuje porovnání příjmů a osobních nákladů (ON). Tady jsme si dovolili použít princip Deus Ex Machina a rozdělili prostředky určené univerzitě (UNIV), které jsme získali díky výše zmíněnému nenaplnění limitů a nespecifikovaným bodům v RIV tak, aby žádné pracoviště nebylo v červených číslech. Navíc jsme zohlednili i to, že FAST v loňském roce pomohla ostatním v problémech svými 2 miliony, které teď dostala zpět. Vloni pomohla i HGF částkou 1,2 miliony, které jsou pro ni po dohodě s panem děkanem odloženy v rezervě rektorátu. FEI vypomohla v roce 2011 celkem 5 miliony, ale ta letos pomoc určitě nepotřebuje. Pomohlo se ještě EKF částkou 1,634 milionu pro potřeby jejího specifického detašované pracoviště ve Valašském Meziříčí. Výsledné rozdělení pak porovnává celkové příjmy a osobní náklady všech našich pracovišť:

R29

Pomalu se blížíme k závěru. Takže ti, co jste dočetli až sem, tak ještě vydržte. Rozpočet rektorátu je letos navržen už bez úseku prorektora pro vnější vztahy, který jsme museli z ekonomických důvodů zrušit. Jeho agendu převzala kancelář rektora, ostatní prorektoři a nově Centrum podpory inovací. Proto některé nárůsty oproti loňskému roku. Také jsme museli podpořit nově vzniklé ústavy (ENET a IT4I), které v daný okamžik čerpají pouze prostředky OP VaVpI a tam je celá řada neuznatelných nákladů. To je samozřejmě opatření dočasné vyplývající z toho, že tato pracoviště nemají historii a tudíž ani žádné výsledky typu RIV. Výdaje rektorátu tak mají následující strukturu:

R30

A jaký je tedy celkový výsledek? Následující:

R31