Skokan roku

Před dvěma týdny Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) projednala konečné výsledky hodnocení výzkumných organizací za rok 2011. Nepochybně dobrá zpráva je, že jsme loňských 35287 bodů v RIV navýšili na 52308. Dotahujeme svou ztrátu na ty, které jsme ještě vloni sledovali jen zpovzdálí. Ta dynamika nárůstu (48%) je dokonce vůbec nejvyšší ze všech univerzit. Druhá v pořadí je Česká zemědělská univerzita s 30%. Terminologií Zlatého slavíka jsme se stali Skokanem roku ve vědě, výzkumu a inovacích v České republice.  Dobrou zprávou také je, že se na tom růstu podílely všechny naše pracoviště, fakulty i ústavy. Některým to jde lépe, některým hůře, což nakonec dokladuje i níže uvedený sloupcový diagram:

RIV Fakulty 2011

Tyto výsledky nejsou důležité jen z pohledu nějakých bobříků, které nám dělají radost, že jsme je získali. Je to také nesmírně důležitý faktor financování naší univerzity. Ten sehrává v tomto ohledu stále důležitější roli. Konkrétně to znamená, že letos získáváme v rámci institucionální podpory vědy a výzkumu 103 milionů a Studentská grantová soutěž bude navýšena o dalších 10 milionů na celkových 40. V porovnání s propadem financování prostředků na vzdělávání se tak tvůrčí činnost stává plnohodnotnou pohonnou jednotkou naší univerzity. Má to však i své ale. Pořád je to málo. Těch bodů i prostředků. Skokan roku prostě není Zlatý slavík. V kontextu velikosti, pojetí i historie naší školy bude těžké toho našeho, reprezentovaného Karlovou univerzitou, z trůnu sesadit. Máme daleko i k tomu bronzovému. Mně by se ale líbilo jim to peří trochu načechrat, alespoň někde nebo v něčem ;-). Vám ne?!

Doplněno: Pro úplnost ještě uvádím tabulku všech univerzit a vývoj výsledků uvedených v RIV

RIV Univerzity 2011