Třetí skupenství vody

Začátek letošního roku je docela komplikovaný (to berte jako eufemismus). Protesty proti reformě, dramatické snižování rozpočtu na vzdělávání a k tomu všemu nepříjemné arktické mrazy. Vracel jsem se po náročném pracovním týdnu v pátek odpoledne domů, a byť nejsem zrovna plesací typ,  tak jsem se docela těšil na večerní ples pořádaný naší Ekonomickou fakultou. Jednou za čas trochu té zábavy je skutečně potřeba, i když tanec je pro mne spíše středověkou torturou než potěšením. Příroda ale chtěla jinak. Když jsem otočil pákou baterie, abych si umyl ruce, tak namísto obvyklého příjemného proudu teplé vody se nestalo vůbec nic. Nemusel jsem dlouze uvažovat, abych si uvědomil co se stalo. Přívod vody v naší nevytápěné garáži zamrzl. V poslední době jsem si zvykl, že jediný proud, který doznává výpadku, je ten datový. To pak bombarduji nebohé helpdesky a hotliny nevybíravými slovy o kvalitě poskytovaných služeb. Tady nebylo kritizovat nikoho jiného než sebe. Prostě zabalit trubky do deky nestačilo a tak dlouho jsem otálel s přímotopem, až voda zamrzla. Asi nemusím popisovat co se dělo dále. Ples jsem musel zrušit, obléknout se do teplého a jít rozehřívat promrzlou vodu. Nejprve fénem (malý výkon), přidal jsem termofor (rychle chladne), olejový radiátor (velký rozptyl tepla) a k tomu všemu teplomet (ten se zdál nejlepší). Nemusím popisovat domácí atmosféru tvořenou náladou mé ženy s právě "udělanou hlavou", nemožností se napít, umýt a také občas spláchnout, však víte co. Jediný, kdo byl spokojen byl pes, který se vyhnul každodennímu sprchování svého "podvozku" teplou vodou po celodenním běhání po zahradě (mimochodem díky jeho skotským předkům mu ani ten mráz nepřipadá odpuzující). Frustrace byla naštěstí ukončena v 01:45, kdy se voda vrátila zpět do našeho domu a my do civilizace. Z tohoto pohledu si člověk uvědomí, jak jsme závislí na vymoženostech moderní doby a jak jsme zranitelní v okamžiku, kdy se nám nedostávají. Já jen doufám, že bude dost těch energetiků, vodařů, stavařů, prostě inženýrů, kteří se o chod našeho světa dokáží postarat. Hmm, oni to mnohdy nemusí být ani inženýři. Zdá se, že těch výzev pro změnu našeho školství je více než jen ta vysokoškolská reforma.