Hledá se dobré jméno

Znáte film Dědictví? Neznáte? A znáte film Dědictví aneb Kurvahošigutentág? Ten nepochybně. Stejně tak si myslím, že jméno naší spojené univerzity nemusí být jenom o názvu, ale i podnázev může sehrát důležitou roli. Otvírám toto téma, protože to je to první, o čem se začalo mluvit po oznámení náměstka ministra Wilhelma, když potvrdil 40 miliónů na financování projektu slučování největších univerzit v Ostravě. Byť jsem přesvědčen o tom, že nás čeká mnohem více důležitější práce v rámci tohoto procesu, tak si také uvědomuji, že název takto vzniklé univerzity je horké téma. Dobře si pamatuji rozdělení Československa, na jehož počátku byla ona známá pomlčka mezi Českem a Slovenskem. Stejně výbušné může být i téma nového názvu pro naši univerzitu. Ano, jsme větší než Ostravská univerzita, ale mnohem důležitější je naše více než 150 let dlouhá tradice a když k tomu přičteme i naši historii vzdělávání v oblasti montánních věd, tak je to téměř 300 let dlouhý genetický kód. To by se mělo v názvu, nebo v podnázvu objevit. Spojit nové s tradičním není jednoduché, ale když se to podaří, tak to může mít výjimečně pozitivní důsledek. Za sebe bych chtěl říct, že nejsem velkým zastáncem pomlček. Proto i to současný název Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, který je vůbec nejdelším názvem mezi univerzitami a možná nejen v České republice, mi nepřipadá nejšťastnější. Mám totiž pocit, že pomlčky spíše rozdělují, než že by spojovaly. A co bude tedy dále? Už teď se objevují celé řady návrhů, od těch méně nápaditých jako je Vysoká škola báňská - Ostravská univerzita, přes Univerzita Georgia Agricoly, Havlova univerzita, nebo třeba i Univerzita Ostrava s podnázvem Vysoká škola báňská. Kombinací a permutací je nepřeberně mnoho. Vím, že teď někteří z vás máte nutkání mi hned poslat email se svým návrhem. Nedělejte to! Připravíme systém, kde budeme návrhy evidovat. Pak bude třeba všechny tyto návrhy probrat a ty nejlepší nechat otestovat z pohledu veřejného mínění, a to nejen v Ostravě. My přeci chceme přitáhnout nové lidi, studenty a vědce, i odjinud, ze světa. Pak bychom měli vybrat to nejlepší. Máme na to tři roky a více než kde jinde tady platí "práce kvapná, málo platná". Na závěr ještě jedna věc. Během návštěvy náměstka Wilhelma se hodnotily i Individuální plány rozvoje univerzit. Ten náš byl označen jako vůbec jeden z nejlepších. To mi udělalo radost a tak bych chtěl poděkovat všem, kteří na něm pracovali. Umíme věci vzít za správný konec a mělo by tomu být stejně i v tom hledání nového jména.