10 000 mil nad mořem

Ne, nemusíte se bát, že nevím jak zní originální název známého romanopisce a vizionáře. Přesněji, chci hovořit o 9 163 kilometrech a 10 000 metrech výšky nad pevninou i mořem, kde se právě nachází náš Boeing 777, který směruje z Vídně do Tokia. Je to podruhé, co takto v letadle píšu svůj blog a má to své kouzlo. Neruší vás emaily a telefonní hovory, slyšíte jen tlumený hukot monumentálních motorů a aerodynamický šum trupu letadla, který proráží ledový vzduch na Sibiří. Vůbec tohle letadlo je excelentní kus inženýrské práce. Když se postavím v uličce, tak nedosáhnu na strop, a přesto to letí. To by se asi Jules Verne divil. Proč ale letíme s prorektorem Strnadelem do Japonska? Protože s touto zemí systematicky spolupracujeme více než pět let a je to spolupráce nesmírně zajímavá. Chtěli bychom navázat na naše společná témata jako jsou materiály, ekologie nebo automatizace a rozšířit je o nová. Chceme také doplnit aktuální seznam šesti univerzit ještě o jednu další prestižní, kterou je Tokyo University of Science. Mezinárodní kontakty a mobilita jsou totiž klíčové pro každou univerzitu, která to se svým významem myslí vážně. Jenom mám někdy pocit, že se tyto možnosti u nás nevyužívají dostatečně. Ta naše mobilita studentů i zaměstnanců je taková nějaká vlažná. To není dobře, a to ze mne mluví má vlastní zkušenost. Obavy z neznámého přeci nemohou potlačit chuť poznat něco nového, jak z pohledu odborného, tak toho lidského. My chceme a také otevíráme ony pomyslné dveře do světa, ale vejít do nich už musíte vy. Pokud se snad někdo, především ti mladší, kteří nemají tolik zkušeností, bojí té dálky a té velké rozdílnosti kultur obou našich zemí, pak je tady celá řada nabídek v rámci ERASMU. Navíc jsme jedenáct univerzit z našeho kraje, Polska a Slovenska před nedávnem podepsali smlouvu, která by takovou spolupráci měla podpořit. Kdo tedy nechce vyměnit knedlo-vepřo-zelo za sushi, tak se v tomto případě nemá čeho bát. Poznat, jak to funguje někde jinde, se totiž nedá naučit, to se prostě musí prožít.