Válečné tance kolem rozpočtu

Představte si ministra Kalouska jak tančí válečně pomalován polonahý kolem ohně.  Polonahý asi ne, raději zůstaňme u obleku s kravatou.  Vysílá kouřový signál, který nevěstí nic dobrého. Minus devět miliard  pro rezort ministra školství. To by pro vysoké školy znamenalo asi tři miliardy, které by nám chyběly oproti letošnímu roku.  Zatím se hovořilo pouze o jedné miliardě, kterou jsme letos dostali navíc, ale která by se už nemusela opakovat v příštím roce.  Ale i ta jedna miliarda je zatraceně hodně, o třech miliardách se snad ani nedá uvažovat v reálných dimenzích. Opatření, která můžeme ještě udělat, těch už není mnoho.  Z pohledu nákladů se asi ještě dají ušetřit nějaké “drobné”, ale to takový velký výpadek financování nenahradí. Jediné, co máme konkrétně v rukou jsou projekty.  Máme pod střechou všechny projekty OP VaVpI, daří se nám i v OP VK. Mimochodem, podle slov vrchního ředitele sekce Operačních programů EU Zaorálka, jsme jednou z nejúspěšnějších univerzit v čerpání těchto zdrojů vůbec. Chystají se nově centra kompetence, průběžně se vypisují granty, máme významné kontakty s průmyslem. Je si jen třeba uvědomit, že projekty neznamenají v tomto kontextu další významné mzdové prostředky navíc, ale budou znamenat především kompenzaci výpadku dotačního financování. Kdo nebude mít projekt, hospodářskou smlouvu nebo grant, bude na tom nutně hůře.  Bude třeba vybalancovat výukové povinnosti a výzkumnou činnost. Mimochodem, tak se tomu dávno děje i všude ve světě. To je signál pro nás, na který jsme schopni zareagovat.

Když jsem o tom všem přemýšlel na cestě z Prahy, kde jsem se všechny ty zprávy dozvěděl, tak vedl Václav Moravec v rádiu diskuzi s Pavlem Mertlíkem. Dříve ministr financí, dnes hlavní ekonom Raiffeisenbank. Samozřejmě došlo i na krácení rozpočtu a tam také zazněla z úst pana Mertlíka slova o tom, že takové krácení, zejména ve vzdělání, je destruktivní. Ještě jsem nenašel názor, který by byl opačný.  Teď všichni čekáme a věříme, že se jedná jen o kouřové signály. A válečné tance jsou, jako ostatně vždy i byly, jen symbolickou výstrahou něčeho, co se nakonec nemusí uskutečnit.  V to asi doufáme všichni na vysokých školách, ale přeci jen se pro jistotu půjdu podívat po nějakých těch temperách.  To kdybychom se museli začít malovat válečnými barvami i my ;-)!