Projekt IT4Innovations schválen!!!

Když jsem koncem roku 2006 zakládal ve Wordu svůj první dokument s názvem IT4Innovations, tak jsem to spíše považoval za utopistickou vizi než za něco, co by se někdy mohlo stát realitou. Postupem času se ale začali k této myšlence hlásit další. Od nás z univerzity, ale i z okolních akademických pracovišť - Ostravská univerzita, Ústav Geoniky Akademie věd, Slezská univerzita a nakonec i Fakulta informačních technologií VUT Brno. Potěšila podpora politiků našeho města a kraje, která nebyla jen slovní, ale velmi konkrétní v podobě téměř 14 milionů. Ty nám pomohly připravit všechny potřebné podklady a náležitosti, ale hlavně dát dohromady profesionální tým, který celý projekt připravil a dotáhl do vítězného konce, k onomu kýženému schválení v Evropské komisi. Brusel byl totiž tou poslední instancí, která musela celý projekt za 1,83 miliardy korun schválit.

Teď si mnozí říkají, k čemu nám takové výpočetní monstrum asi bude? Dokonce jsem se někde na internetu dočetl, že jediným důsledkem bude to, že se zruší jedno parkoviště za kolejemi, kde bude stát budova superpočítače. Ano zruší, ale vznikne na naší univerzitě něco, co nemá v Česku obdoby (na rozdíl od parkovišť ;-)) a naše univerzita se tak přidá k těm několika málo evropským univerzitám, které mají k dispozici takto výjimečnou výzkumnou infrastrukturu. Superpočítač totiž není jenom pro ajťáky, ale je to ve své podstatě ta nejuniverzálnější laboratoř, která se dá použít takřka ve všech oblastech výzkumu, který u nás pěstujeme a na kterém také chceme postavit svou budoucnost. "We need supercomputers for science not for computer science" prý pronesl snad jeden z nejznámějších vědců současnosti - prof. Stephen Hawking. To je dle mého ta nejvýstižnější myšlenka vyjadřující, k čemu má takový superpočítač sloužit. A já věřím v to, že bude, proto jsem koneckonců ten dokument na téma superpočítání v Ostravě před těmi bez mála pěti lety poprvé vytvořil.

P.S.: O celém projektu se dozvíte více na jeho stránkách www.it4i.cz nebo na www.facebook.com/it4innovations