Reakce do ...

Reakce do 22.3., reakce do 20.4., reakce do ... Mám poslední dobou dojem, že nedělám nic jiného než “reaguji do” na různé dokumenty, které mi chodí z různých zákoutí různých komisí, organizací, institucí, ale v drtivé většině mají jediného původce - MŠMT. Nejsem v tom sám (slabá útěcha), týká se to všech rektorů, členů Rady vysokých škol a celé řady institucí zapojených do našeho terciárního vzdělávání. No a já nešetřím ani paní děkanky a pány děkany, kterým tyto požadavky přeposílám, protože k věcem jako je návrh nového zákona o vysokých školách, strategie rozvoje terciárního vzdělávání, inovační politika atd. je nepochybně třeba se vyjádřit. Bohužel se sice vyjadřujeme, ale diskuze to tedy není. Technologie vesele posílají megabyty dat tam a zpátky, ale nikdo pořádně neví, kde skončí jeho připomínky a hlavně, zda-li pak budou zapracovány do výše uvedených dokumentů. Jsem sice ajťák, ale nemyslím si, že by měly technologie sloužit k navyšování chaosu a frustraci všech příjemců onoho “reakce do”.
I z tohoto důvodu jsme dnes na plénu České konference rektorů oslovili náměstka pro vysoké školství Jana Kouckého z MŠMT s dotazem, co se to vlastně děje? Odpověď byla horší než jsme čekali. Tenhle problém je vlastní všem ministerstvům, protože v rámci programu vládních reforem je věci nutné rozpracovávat v jednotlivých rezortech. K tomu přidejme nutnost zajistit návaznost na strategické dokumenty Evropa 2020 a blázinec “reakce do” prochází exponenciální explozí. Jaký z toho plyne závěr? Mám obavy, že přes všechny ty reakce do ... nezbývá čas na pořádnou akci. Takové dnes platí zákony fyziky. Omlouvám se, že to dnes bylo tak krátké, ale musím jít napsat nějakou tu další reakci ;-)