Čas předsevzetí

Nevím jak vy, ale já jsem se rozhodl, že dám nějaké to kilo dolů.  Už jsem s tím začal.  Že to není jednoduché vám snad ani nemusím říkat.  Dal jsem si i další osobní předsevzetí, ale ta nejsou důležitá.  Důležité je to, co budeme muset udělat letos na naší univerzitě.  Osobně to vidím takto:

1. Společně se musíme pokusit o konsolidaci naší výuky.  To je první krok k tomu, jak bude naše výuka efektivní.  Myslím si, a nejsem sám, že máme na naší škole spousty duplicitních předmětů.  Tam musíme začít.  Mělo by dojít ke sblížení výzkumné práce s výukou.  To mimo jiné znamená, že učit předměty by měli především ti, kteří jsou také vědecky aktivní v této oblasti. Asi budete se mnou souhlasit, že všichni nemohou učit všechno.  Musíme se naučit vzájemně si poskytovat výuku, kterou umíme.  Výsledky procesu vzdělávání se pak především musí projevit ve vyšší uplatnitelnosti našich absolventů. Shrnul bych to do tří klíčových slov: integrace, efektivita a kvalita. Dobrá zpráva je, že na tyto účely je nyní na MŠMT alokováno 2 mld. Kč a lze tímto způsobem z části kompenzovat výpadek financování na vzdělávání.

2. Udělat maximum pro razantní navýšení výsledků vědy a výzkumu. To, že se hovoří o pěti výzkumných univerzitách, nemůže nikoho nechat v klidu.  Zatím není jasné, kdo s tímto číslem přišel a do jaké míry je závazné, nicméně je třeba si uvědomit, že abychom se mezi výzkumné univerzity dostali, nemůžeme mít průměrný nebo dokonce podprůměrný vědecký výkon.  Ano, byli jsme v minulosti handicapováni z pohledu rozdělování financí.  Teď ale budujeme velká výzkumná centra z evropských peněz a meziroční nárůst výkonu v této oblasti hovoří o tom, že reálnou šanci máme.  Musíme si ale také říct, v čem jsme skutečně dobří, kde a v čem spočívá budoucnost naší vědecké a výzkumné činnosti.  Jsou to energetika a ekologie, nové materiály a technologie, informační technologie a supercomputing, bezpečnostní výzkum?  Své nemalé zkušenosti máme i v oblasti automobilového průmyslu.  Musíme tato klíčová témata definovat, protože ta budou do budoucna výzkumnou činnost financovat.  Neznamená to, že nechceme být otevřeni i novým trendům. Souběžně tedy musíme budovat i takové výzkumné podhoubí, které dá v čase vzniknout i novým oborům a výzkumným centrům.

3. Je pro nás zajímavé téma možného spojení naší vysoké školy s Ostravskou univerzitou?  Výhodné je, že se svými studijními programy vzájemně doplňujeme a už dnes máme několik společných velkých výzkumných projektů.  Hlavním důvodem je ale výsledný efekt takové integrace, který spočívá ve výrazném posílení role Ostravy vůči centru nejen z pohledu vysokoškolského vzdělání, ale především z pohledu budoucího centra výzkumu. To je nutná podmínka. Spojení univerzit je ale krok velmi zásadní, který musí mít velkou podporu akademických obcí na obou stranách.

Možná jsem ta témata neurčil zcela správně, rád o nich s vámi povedu diskusi, protože si ji zaslouží. A nemusí to být jenom na tomto blogu.  Může to být kdykoliv a jinde. Zároveň nepochybuji o tom, že tyhle úkoly jsou mnohem náročnější než shodit těch pár kilo.  Nejsem si ale jist, u čeho se člověk zpotí více. Nebo spíše jsem?! ;-).