Double Advantage

Možná si říkáte, že jde o omyl, protože v tenise existuje pouze double fault a výhoda je v daný okamžik jen jedna. Nikoliv! Chtěl bych názvem svého dnešního příspěvku vyjádřit to, že v uplynulém týdnu jsem měl možnost dvakrát se setkat se zástupci naší ostravské komunity lékařů a obě tato setkání byla o tom, jak velkou výhodu máme v umístění naší univerzity v těsném sousedství Fakultní nemocnice Ostrava. Během inaugurační řeči nového děkana Lékařské fakulty OU pana doc. Zonči poprvé zaznělo, jak důležitá pro něj je spolupráce s naší technikou. Už dnes běží celá řada projektů na téma vývoje nových technických řešení pro chirurgii, materiálů pro medicínu, naši matematici pracují s lékaři na analýze rizik, zabýváme se společně problematikou nanoznečištění. Není toho vůbec málo a další témata se stále vynořují tak, jak se naši lidé poznávají. Později v týdnu jsem se mohl setkat s panem doc. Feltlem, ředitelem fakultní nemocnice, se kterým jsme se bavili o tom, jak dále tyhle slibné ostrůvky pozitivní deviace rozvinout do širokého rámce spolupráce financované z mezinárodních prostředků. Dohodli jsme se, že připravíme tým, který se počátkem roku sejde a začne pracovat na tom, jak ten příští rok udělat rokem spolupráce FNO s TUO. To je totiž naše obrovská konkurenční výhoda, dvojitá výhoda, dát dohromady medicínu a techniku. Je to velká výzva pro lékaře a stejně velká výzva pro naše vědce a inženýry.