Blíže ke hvězdám

Jestli mám něco hluboko zakořeněno v paměti z období konce šedesátých let, tak to je naše okupace "spojeneckými" vojsky a přistání člověka na Měsíci. Na to první raději nevzpomínat (nebo naopak?!), ale to druhé, to je o něčem jiném. Tehdy jsem hltal všechno o programu Apollo a dodnes mě fascinuje, co člověk dokáže, když se pro něco nadchne. Vzpomínám také na let Apolla 13, který i přes tragické události skončil šťastně - a to jen díky úžasnému úsilí všech ve vesmírné lodi i v řídicím středisku v Houstonu. Nedalo mi, abych tento let  nevzpomenul během otevírání našeho nově zrekonstruovaného Planetária. Celou modernizaci provázely obrovské problémy, které byly v české legislativě poskytování dotací snad ještě horší, než exploze kyslíkových nádrží Apolla 13. A tak jsem musel připomenout i citát, který provázel tento nešťastný let a úplně přesně se i hodil pro tým, který dotáhl  projekt rekonstrukce Planetária do úspěšného konce: "Failure is not an option". A díky tomu máme dnes úžasné místo, kde se můžeme přiblížit ke hvězdám a nechat se fascinovat nekonečným Vesmírem. Takže vzkaz pro studenty: nechoďte na pivko, běžte si udělat radost do našeho Planetária. A možná to platí nejen pro studenty;-)