Nebojte se provokovat!

Nebojte se provokovat! Tento vzkaz nám napsal prezident Miloš Zeman do naší kroniky 12.11. po besedě se studenty na půdě naší univerzity.  Je pravda, že on sám s tím nemá problém a nepochybně tak mnohdy naši společnost rozděluje. Nemusí jít jen o vulgarismy, které zcela určitě do živého vysílání nepatří (ty nepatří vlastně nikam, neboť podle ředitele Ústavu pro jazyk český Karla Olivy, mají sloužit výhradně k upuštění páry ve vypjatých situacích), ale i o celou řadu prohlášení a projevů ve vztahu k Číně či Rusku. Zjevně se to všechno sečetlo na shromáždění studentů v Praze na Albertově, kde se mávalo červenými kartami a létala vajíčka.  Přiznám se, že tahle forma protestu mi nepřipadá vůbec vhodná a jsem o to více rád za to, že naši studenti přišli na setkání s prezidentem diskutovat a provokovat tak, jak se to má dělat na akademické půdě.  S noblesou, kterou, jak vidno, ocenil i sám prezident.  Jsem rád, že se naši studenti takto chovali.  Provokativní dotazy doplnily ty ryze odborné a setkání mělo smysl pro všechny zúčastněné.  A o tom právě akademická půda je. Nebát se diskutovat, klidně i provokovat. Slušně a s respektem k názoru toho druhého. To má smysl.