A vítězem se stává …

V úterý jsem se v Praze zúčastnil dvou významných akcí.  Dopoledne jsme se v rámci Inženýrské akademie sešli nad tématem technického vzdělávání.  Že je situace v této oblasti neradostná, o tom snad není třeba pochybovat. Zdá se ale, že se snad věci pomalu začínají měnit. Politická i odborná reprezentace si uvědomuje, že pokud je naše země nejprůmyslovější zemí v EU, pak je třeba pro technické vzdělávání něco udělat.  Například Svaz průmyslu příští rok vyhlásil rokem technického vzdělávání, z úst našich politiků zaznívají slova podpory (snad nezůstane jen u slov) a  také prezident Zeman toto téma akcentoval během návštěvy naší vysoké školy.

Tentýž den v podvečer proběhlo v Betlémské kapli slavnostní předávání cen soutěže Český energetický a ekologický projekt.  Jeho součástí je i hodnocení nejlepších studentských prací.  Když se pak vyhlašovali absolutní vítězové studentské kategorie, tak už na mne sedala pomalinku skepse, že si ty hlavní ceny rozdají vysoké školy v Praze a Ostrava, jak nebývá výjimkou, ostrouhá.  To jsem se ale mýlil, protože hlavním vítězem studentské kategorie se stal: “…Ing. Zdeněk Šmída z VŠB-Technické univerzity Ostrava. Úžasné překvapení. Tu cenu si náš student převzal před řadou významných politiků jakým byl třeba místopředseda vlády Bělobrádek, řadou rektorů vysokých škol a ředitelů velkých firem.  Byl jsem docela unavený, ale ten jet lag, který jsem si přivezl ze Saigonu byl ten tam a já z toho měl velkou radost. A o tu jsem se chtěl s Vámi podělit.