Dejme šanci talentovaným

Ve čtvrtek se mi dostalo výjimečné možnosti zúčastnit se vyhlášení nejlepších studentů základních a středních škol. Tuto akci pořádá každoročně Moravskoslezský kraj a budiž za to pochválen. Je nesmírně důležité všem ukázat, že máme v našem regionu nadané mladé lidi, kteří jsou schopni uspět nejen v národních, ale i v mezinárodních soutěžích pořádaných třeba v Pekingu nebo v Los Angeles. Pro mne, jako člověka stojícího v čele univerzity, která právě takové lidi potřebuje, to byla skvělá šance je oslovit. Nesmírně mě překvapila jejich všestrannost, schopnost  zúčastnit se současně literárních soutěží, matematických nebo třeba chemických olympiád. Ale hlavně mě potěšilo to, co paní náměstkyně hejtmana Palková označila jako spojení radosti ze života s prací a studiem. Není pochyb o tom, že právě takové studenty potřebujeme a musíme se o ně postarat. Mám radost z toho, jak se naše vnější vztahy (někdy se tomu "správně česky" říká PR) snaží hledat nové cesty, jak tyto talentované studenty středních škol oslovit a ještě větší radost mám z toho, jak se jim věnují naši akademici. Dávají jim k dispozici své znalosti, zkušenosti a samozřejmě i laboratoře, bez kterých to nejde. Výjimečný talent potřebuje individuální péči a já bych chtěl všem, kteří takto konají, moc poděkovat. To je totiž jedna cest, jak naši školu udělat výjimečnou.