Hra o trůny

Tento seriál, odehrávající se ve fiktivních zemích temné doby středověku, možná mnozí z Vás znají. Nejde v něm o nic jiného než o odvěkou touhu po moci, jejíž naplňování staví na tom nejhorším, čeho jsou lidé schopní – na násilí, nenávisti, intrikách a zradě. Člověk si oddychne, když pak běží na obrazovce titulky a může si říct, že to je jen filmový příběh. Není to ale až tak pravda. Musím přiznat, že mne poslední dobou překvapuje, jak se touha po moci začíná projevovat v celé naší společnosti. Poslední komunální volby jsou toho důkazem. Místo toho, aby se funkce primátorů, starostů a jejich náměstků staly prostředkem k naplnění zásadních cílů a zlepšení života nás všech, stávají se cílem samy o sobě a volič jakoby stál mimo. Vždy jsem doufal, že akademická půda našich univerzit je schopna uvažovat jinak. Některé signály ale hovoří, bohužel, o opaku. Demokratické principy se potlačují do pozadí a nedokonalosti dikce zákonů se využívají k této odvěké hře o trůny. Takhle ale ne, to není o noblesní budoucnosti a já jsem přesvědčen, že univerzity musí být vzorem, nikoliv se chovat jako “ti ostatní”.