Světové žebříčky univerzit

To, že se českým vysokým školám nedaří zviditelnit v mezinárodních univerzitních žebříčcích, se ví už dlouho.  Dokonce jsme to před pár lety řešili během návštěvy rektorů u velvyslance Spojených států.  Odpověď je možná jednodušší, než si myslíme.  Jak tehdy řekl velvyslanec: “mám s kvalitou českých vysokých škol ty nejlepší zkušenosti, ale nejste v zahraničí vidět”.  Jsem téhož názoru.  Jak navštěvujeme a komunikujeme s ostatními univerzitami ve světě, tak vidíme, že i přes ten skromný rozpočet, který nám MŠMT každoročně  poskytuje, jsme schopni v kvalitě výuky i vědy konkurovat.  Jenom je málo těch, kteří šíří jméno naší školy v zahraničí a při vyplňování anket si na nás nikdo nevzpomene.  Zčásti naši školu hendikepuje i fakt, že jsme mimo centrum a Ostrava zcela určitě není tak atraktivní destinací jako Praha nebo Brno.  Proto mne velmi potěšila návštěva rektora Montoyi z Universidad Autonoma de  Bucaramanga z Kolumbie, který si udělal čas a přijel právě a jenom do Ostravy, abychom se domluvili na další spolupráci, kterou jsme otevřeli během naší návštěvy v Kolumbii na jaře letošního roku.  Byl u nás jeden den, prošel si celou univerzitu a myslím, že byl nesmírně překvapen v tom nejlepším smyslu slova. Nebylo to poprvé, kdy se nám dostalo takové odezvy a zjevně máme co nabídnout. A to je cesta, jak se dostat do mezinárodních žebříčků.  Cesta spolupráce a prezentace toho, co umíme, je jedinou možností. Jsem přesvědčen, že na to máme! Doufám, že i Vy všichni.