Pýcha jako hřích?

Každý z nás asi zná sedm hříchů, za které hrozí muka pekelná: pýcha, lakota, smilstvo, závist, chamtivost, lenost a hněv. Někdy se trochu bojím, že polovině, zejména té vyspělé části světa, hrozí peklo za chamtivost a v Česku ještě navíc spousta lidí bude muset hodně vysvětlovat, až na ně dojde řada (zdali nebe či peklo), na téma závisti ;-). Já jsem se včera dopustil prvního z uvedených hříchů, pýchy. A to hned dvakrát. Na francouzském velvyslanectví se předávaly ceny studentům za jejich nejlepší vědecký počin a náš student Václav Hapla se umístil na 1. místě v soutěži Josepha Fouriera, která je věnována matematice a počítačovým vědám. Celkem bylo oceněno (i v dalších disciplínách jako je chemie nebo medicína) 12 soutěžících z Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické, ČVUT a VŠB - Technické univerzity Ostrava. Byli jsme mezi těmi nejlepšími a já jsem byl na našeho studenta nesmírně pyšný. To bylo první porušení "nejvyšších pravidel". Tentýž den odpoledne byla na velvyslanectví USA mezi oceněnými výherci GE Foundation Scholar-Leadership Program naše studentka Ladislava Lipinová a univerzity, které uspěly, byly Karlova univerzita, ČVUT, Masarykova univerzita, VUT Brno a kdo jiný než opět VŠB - Technická univerzita Ostrava. Noblesní prostředí americké ambasády a úspěch studentky naší vysoké školy nezpůsobily nic jiného, než že jsem se dmul pýchou podruhé. Jen si teď nejsem jistý, zdali platí, když jste pyšný na druhé, že do pekla patříte také. Pokud ano, tak jsem připraven se v tom pekle smažit. Tohle mi stojí za to ;-)