Podpisová sezóna

Než přijde období prázdnin a s ním tzv. okurková sezóna (která už mimochodem dávno není okurkovou), tak si všichni rektoři a děkani na vysokých školách ještě musí užít tzv. sezónu podpisovou. V mém případě je to asi 5 000 diplomů, které musím podepsat našim absolventům, aby se po slavnostním promočním slibu stali bakaláři a inženýry. V červnu tak začínám mít méně rád velké fakulty a naopak fandím fakultám menším a celouniverzitním studijním oborům. Přesně naopak je tomu ale v době, kdy nám ministerstvo přiděluje finanční prostředky ;-). To, co jsem teď napsal, samozřejmě neberte vážně …

Podepisování je práce úmorná a já se vždycky bavím tím, jak se v čase mění můj podpis.  Když jsem byl vedoucím katedry informatiky, tak jsem si dával opravdu záležet.  To jsem se nepodepisoval Vondrák, ale Ivo Vondrák.  Jako děkan jsem si rychle uvědomil, že byť je Ivo jméno krátké (rodiče byli prozíraví), tak je to přeci jen jedno slovo navíc a začal jsem používat pouze Vondrák.  S funkcí rektora pokračovala další optimalizace v tom, že nutnost podepisovat desetitisíce dokumentů si vynutila podpis typu V_ndr_k (prosím nedosazovat za první podtržítko písmeno a) a dnes není výjimkou ani V__dr_k. Ale pořád je to můj podpis a pořád si velmi vážím toho, že jej můžu na diplom každého našeho absolventa připojit.  Takže se na mne nezlobte, čerství absolventi, že není zase až tak úplně čitelný.