Velká čínská zeď

Po několika letech jsem měl zase možnost, podívat se do Číny. Tentokráte to bylo do provincie Hebei, ve které probíhalo setkání zástupců provincie s delegacemi zemí Střední Evropy. Organizace byla velkolepá, spousta lidí se starala o to, aby vše probíhalo tak, jak má, a tak se i, alespoň ve většině případů,  dělo. Protože jsem byl keynote speaker pro oblast vysokých škol, měl jsem skutečně vše připraveno a bylo o mě vzorně postaráno. Pohostinnost zemí Asie je vzorná, takže když jsem dorazil na hotel v době, kdy už kuchyň byla uzavřená, hned ji kvůli naší tříčlenné skupince otevřeli a připravili nám úplně čerstvé kung-pao. Všem to přišlo úplně normální, nikdo neremcal, prostě to byla samozřejmost. Stejně tak, když se mí hostitelé dozvěděli, že jsem přiletěl do Pekingu poprvé, hned přeorganizovali sobotní program a namísto podpisu smlouvy mezi naší vysokou školou a Hebei Geo University ve městě Tangshan, kde probíhala konference, proběhl podpis smlouvy v Pekingu, navíc doplněn slavnostním obědem a narychlo zajištěnou návštěvou Zakázaného města. Když se chce, tak to jde a nemusím dodávat, že cesta autem z Tangshan do Pekingu trvá déle než z Ostravy do Prahy. Přes všechnu tu vstřícnost jsem ale narazil na jeden velký problém. Narazil jsem na velkou čínskou zeď, tedy přesněji firewall. Čína blokuje celou řadu služeb internetu a já byl najednou bez Googlu, Facebooku a dokonce i Dropboxu, na kterém jsem měl navíc uloženou svou prezentaci. To byla, pro počítačového geeka, za kterého se považuji, rána pod pás. Nejen z pohledu technologického, ale především z pohledu pocitu nesvobody, který to ve mně vyvolalo. Možná nově otevíraná Hedvábná stezka mezi Čínou a Střední Evropou z nás udělá vstřícnější lidi po vzoru čínské pohostinnosti a oni si zase budou moci příště svou prezentaci v klidu uložit na Dropboxu. Nebo taky ne, ale to by byla velká škoda.