Blog

Píchačky

Řada z Vás asi neví, co to je, ale já jsem se s nimi během své práce v OKD obeznámil víc než dobře.  Na Báňských projektech jsme píchačky měli a znamenalo to při příchodu do práce vyzvednout zelenou kartičku, přistoupit k přístroji, který svou pákou připomíná jednorukého banditu z našich soudobých heren a touto pákou si označit čas příchodu a  potom odchodu. Začínali jsme v půl sedmé, odpíchnutí času 1 minutu před, už byl tak zvaný pozdní příchod, a já musel za svým šéfem, který tento pozdní příchod musel parafovat. Pak jsme se na konci měsíce celé oddělení sešli, a ti, co chodili pozdě, byli veřejně pranýřováni ;-). Jen upozorňuji, že se psala osmdesátá léta. Samozřejmě poté nikomu nevadilo, že když třeba nejelo ADTéčko (náš sálový počítač), tak jsme velkou část své pracovní doby protlachali u kafe. A to ani nemluvím o kamarádovi, který byl do osmé hodiny ranní zcela nepoužitelný a tak vymyslel trik, kdy si do gumy zapíchl pentelku a v sedě spal s touto tužkou v ruce tak, aby to nebylo poznat.

A proč o tom mluvím? Protože jste určitě zaznamenali, že se postupně zavádí zpřísněná evidence docházky. Prosím, dělám to proto, že audit Ministerstva financí prohlašuje, že pokud takovou evidenci nemáme, tak vlastně nepracujeme. Prostě jim chybí “auditní stopa”, která by prokázala, že se na kontrolovaných projektech skutečně pracovalo. To, že jsou projekty úspěšně dokončené a fungují (budovy stojí, přístroje pracují, patenty jsou podané, články napsané), to není žádný důkaz. Navrhovaným řešením by byly píchačky, ovšem ještě přesnější než na Báňských projektech. Sledovaly by totiž průběh celodenní práce. Např. odpíchnu v 8.oo a do 8:47 pracuji na projektu „X“. A protože v 8:48 mi zavolá kolega, se kterým pracujeme na článku financovaném z projektu „Y“, provedu odpíchnutí  a zaznamenám desetiminutový telefonní hovor. Poté se vracím k projektu „X“, ale dorazí e-mail týkající se projektu „Z“. Tedy zaznamenávám tříminutový úkon na projektu „Z“. A tak by to mělo běžet celé dny, týdny a roky.  Jediné, s čím si nevím rady je, jak by se zaznamenával čas potřebný na zpracování těchto časových záznamů – ale to by mi asi auditoři poradili. Navíc, protože řada z nás z povahy vědecké práce pracuje po večerech a po víkendech doma, tak bychom si ty píchačky asi nainstalovali i tam, aby byla evidence zcela korektní. Ale pozor, každá minuta navíc nebo naopak míň, než jak byla naplánována v daném projektu, znamená průšvih.

Teď si řeknete, že přeháním. Přece by stačilo, kdybych si vedl tabulku v Excelu, kde tyto věci budu evidovat. No jo, ale pak Vám to někdo z příslušného projektu musí zkontrolovat a patrně prokázat, že jste skutečně odvedli požadované množství práce. Ale aby to bylo korektní, tak další pracovník musí zkontrolovat všechny ty, kteří kontrolují a také prokázat, že bylo vše odvedeno (ale pozor, odvolávat se na výsledky projektů, např. na to, že budova stojí, nestačí).  Absurdní? Nepochybně. Musíme ale najít cestu, jak celý tento problém zvládnout, protože jinak to neskončí u tohoto auditu a budou chodit další a nechci domyslet, že kromě frustrace nás to může stát i peníze a nepříjemnosti s vysvětlováním, která dle mého nemají logiku. Takže se omlouvám všem za přijatá opatření, ale nic jiného nám v daný okamžik nezbývá. Věřím, že naše odvolání budou seriózně posouzena a věci se vrátí do normálních kolejí, po kterých jezdí univerzity po celém světe. Do té doby buďte prosím trpěliví. Zákony nás svazují čím dál více a vítězství byrokracie nad zdravým rozum je nabíledni.