10% zájemců o …

Pokaždé když nastupuji do letadla, myslím na armádu techniků a inženýrů, kteří ho navrhli a připravili na dlouhý let přes Atlantik. Není pochyb, že na jejich práci, a tím myslím práci té nejvyšší kvality, závisí životy všech pasažérů. To znamená miliónů lidí, kteří každý den protínají oblohu na palubách jiných letadel. A nejde jen o letadla.  Bez techniků a inženýrů by se dnes už nedalo dělat vůbec nic - jezdit auty, telefonovat, sledovat televizi, rozsvítit si nebo třeba jen pustit teplou vodu z kohoutku. Proto mi přijde poměrně děsivé, když v televizi zaslechnu, že se letos ze všech zájemců o vysokoškolské studium hlásí na technické vysoké školy jen necelých 10%, což je opět méně než vloni. Pro srovnání v předcházejícím roce se na humanitní obory hlásilo 35 tisíc zájemců a vzali jich jen polovinu.  To je ale v přímém rozporu s tím, co potřebují naše podniky.  Stát se tváří, že ho to příliš nezajímá a obavy ze vzletu mého letadla se tak v čase stále zvyšují.  Nemám nic proti humanitním oborům, nakonec řada jejich absolventů s námi spolupracuje a je to spolupráce příjemná.  Obávám se ale, že historik umění asi nezvládne návrh nového draku letadla a jeho vztlak nespočítá žádný, byť geniální, psycholog. Techniky prostě potřebujeme a to stále více a více.  Proto vzkaz pro středoškoláky: uvažujete-li o tom, co chcete dále studovat, pamatujte na technické vysoké školy. Nemusíte jít studovat zrovna k nám, byť bychom z toho měli velkou radost, ale bez kvalitních techniků tahle civilizace prostě nepřežije!