Neplatný gól Baníku

Předpokládám, že si většina z Vás všimla televizního šotu, ve kterém při fotbalovém utkání Baníku s Plzní doputoval míč za brankovou čáru, načež jej brankář rychle vytáhl, ale protože rozhodčí celou situaci pořádně neviděli, gól nebyl uznán. Nebylo pochyb, že něco takového povede k bouřlivé diskuzi, a tak se i stalo. Jeden ze závěrů byl, že by se ve fotbale, stejně jako v tenisu nebo hokeji, mělo konečně přistoupit k využití technologií, které by takovým nespravedlnostem měly zabránit. Srdce počítačového geeka zajásá, protože každé takové téma představuje výzvu a motivující výzvy jsou žádané. Trochu horší to bývá s využitím těchto technologií v opačném gardu. Asi každý z nás, kdo zkouší, se setkal s přístupem přesně opačným. Chytré telefony se bleskově změnily v chytré taháky a není zkouškového období, ve kterém bych se s takovým “využitím” technologie nesetkal. Dokonce se mi stalo, že si jedna maminka naší studentky, která byla vyloučena ze studia, stěžovala, že své dceři nekoupila pořádný telefon a ona pak byla, oproti jiným spolužačkám, v nevýhodě. Tak mě napadá, co kdybychom to s využitím těchto technologií nepřeháněli? Co kdyby ten brankář vstal, vzal míč do ruky a řekl: “byl to gól, protože míč byl za čárou”… Co kdyby studenti, kteří sází na chytré telefony, tentokráte vsadili na své schopnosti a udělali si radost tím, že se věci skutečně naučí? Stačí málo, stačí hrát fér!