Že by ...?

Počátek roku bývá vždy plný očekávání.  Jedno z těch velkých se týká rozpočtu naší vysoké školy, který nám na základě pedagogických a vědeckých výkonů stanoví MŠMT. Myslím, že není třeba připomínat, jak se tato čísla v minulosti propadala a kolik nám to přineslo starostí a nepříjemností.  Propad financování výuky od roku 2009 činil 311 milionů a nebýt nárůstu našeho vědeckého výkonu, tak bychom se s tím jen těžko vyrovnávali.  Podle zatím neoficiálních informací to ale vypadá, že by se to letos mohlo zlomit.  Především narůstá průměrný normativ na jednoho studenta z loňských 32 401 na letošních 35 156 Kč.  To je princip, který směřuje k větší kvalitě výuky. A protože nám narůstají právě ukazatele kvality, tak to vypadá, že by letošní rozpočet určený na vzdělávací činnost měl být o necelé dva miliony vyšší než v roce loňském. Ještě výraznější nárůst, o více než 40 milionů, by naše vysoká škola mohla očekávat v rámci institucionální podpory vědy, výzkumu a inovací.  Tolik jsem ani sám neočekával. Jsou to zatím všechno čísla neoficiální, ale snad jsou důvodem k mírnému optimismu.  Že by se blýskalo na lepší časy?  Určitě si to všichni zasloužíme!