Čestný doktorát MUDr. Bohdanu Pomahačovi

Udělování čestných doktorátů je vždy výjimečnou událostí na každé univerzitě.  Tentokráte jsem měl tu čest zúčastnit se jeho předání jednomu velmi významnému rodáku z Ostravy - MUDr. Bohdanu Pomahačovi.  Jeho Alma Mater, Univerzita Palackého v Olomouci, mu jej slavnostně předala minulý týden za jeho přínos v rozvoji metod plastické chirurgie v oblasti obličejových rekonstrukcí.  Jsem přesvědčen o tom, že asi není u nás nikdo, kdo by neslyšel o jeho úspěšné celkové transplantaci obličeje.  Během představení jeho osobnosti zaznělo, jak tvrdá práce to byla, kolik úsilí to stálo dostat se až tam, kde se dnes tento mladý sympatický lékař nachází - v čele peletonu těch nejlepších. Pracoval více než stovku hodin týdně a svůj talent tak doplnil o to, bez čeho se neobejde žádný úspěch - bez tvrdé práce.  Sám pak ve svém projevu začal tím, co mu univerzita dala “... základy pracovní morálky, disciplíny a organizace, které mu slouží dodnes”. Jsem rád, když někdo tak významný připomene, co stojí za úspěchem.  Mám totiž pocit, že okolní svět na tyto tři principy docela často zapomíná.  Na prvním místě je mnohdy zábava a to, že podle starého dobrého českého přísloví, mu předchází právě ta práce,  se často vytrácí. Budiž nám pan doktor příkladem. Nejen svými výsledky, prací, ale i svým sympatickým vystupováním, pozitivním přístupem ke svému okolí a smyslem pro humor.  Ten jsem si ověřil, když na můj dotaz, zdali je ochoten mi předělat obličej v případě, kdy budu muset unikat před vymahači neuznatelných nákladů. Prý bez problémů ;-)