1 : 22

Nenechte se zmýlit, není to výsledek hry našich hokejistů na mistrovství světa.  Ti se, zaplaťpánbůh, nakonec dostali do čtvrtfinále a snad si ještě budou moci napravit reputaci.  Ten poměr poukazuje kolik studentů připadá na jednoho pedagoga (nejen) na naší vysoké škole. Hovořím o tom, protože na konferenci Kvalita 2013 došlo i na témata týkající se kvality akademických institucí a já jsem přesvědčen, že o kvalitě našich absolventů musíme hovořit v kontextu právě tohoto poměru. Pokud chceme respektovat tvrzení Wilhelma von Humboldta staré více než dvě stě let, které hovoří o tom, že student není jenom žákem, ale někým, kdo se pod vedením svého profesora věnuje vědě a výzkumu, pak nás tento poměr zjevně diskvalifikuje z toho stát se výzkumnou institucí, stejně jako všechny naše univerzity. Ty nejlepší univerzity na světě totiž mají tento poměr 1:2.  Dokonce někde zaznělo, že na MIT je to 1:1. Důvod, proč se tento poměr nedá zlepšit, je dán současným způsobem financování vysokých škol, kde právě 77,5% je postaveno na kvantitativním ukazateli počtu studentů a normativem, který je nižší než to, co se dává na žáčka mateřské školy. Ve vyspělých zemích je tento příspěvek klidně i 10x vyšší. V rámci novely vysokoškolského zákona se připravuje změna financování postaveném na kontraktu a v prvním návrhu zaznělo, že bychom dostávali peníze podle počtu absolventů.  To je věc, která je ve světě běžná, pokud financování studia není postavené na školném.  Má to logiku, plaťme za výsledek, nikoliv za počty studentů ve studiu.  Jinak nás to pak nutí dostat do systému co největší počty zájemců a že kvantita s kvalitou se moc nemají rády je nabíledni. Tento návrh ale neprošel s tím, že to povede ke snížení kvality, že “státnicové komise budou dávat zkoušky všem jen proto, aby škola měla co největší počet absolventů” jak zaznělo z úst jednoho z rektorů.  Musím říct, že je mi trošku smutno z toho, že se něco takového apriori předpokládá, ale tak to v českých krajích dneska chodí. Bohužel to tedy vypadá, že tento poměr je něco s čím ještě nějaký ten čas budeme muset žít.  Tak jen doufejme, že alespoň ti naši hokejisti do konce mistrovského turnaje udrží poměr minimálně 1:0.  To by se mi docela líbilo ;-)