Ostravská raketa

Musím vás hned zkraje zklamat. Tato raketa s vrcholnými technologiemi nemá nic společného, jedná se o známou PET lahev nacpanou bůhví čím, aby bylo čím topit. Stala se známou v celé České republice a už jsou první signály, že je cesta jak toto "palivo" dále vylepšit. Z pochopitelných důvodů nebudu popisovat jak, protože bych nechtěl navádět k nekalostem. To všechno se probíralo s panem ministrem Chalupou během jeho návštěvy na naší univerzitě. Skutečně to vypadá, že právě tyhle rakety a lokální topeniště jsou klíčovým problémem našeho regionu. Těžký průmysl tomu nepochybně nepřidá, ale mohu potvrdit, že bydlím na návětrné straně Ostravy a od října máme v noci zavřená okna, protože večerní zatápění některých obyvatelů “vesničky naší střediskové” činí okolní ovzduší nedýchatelným. Je tedy více než zjevné, že pomáhat prostřednictvím různých dotačních programů domácnostem, aby mohly investovat do nových kotlů, zateplení a nízkoenergetických domů, je něco, co by bezpochyby mohlo tuto neblahou situaci zlepšit. Také jsme se dohodli s panem ministrem na tom, že využijeme našich projektů z oblasti efektivní energetiky a ekologie a pokusíme se v řešení tohoto komplexního problému býti nápomocni. Připraví se memorandum mezi naší vysokou školou a Ministerstvem životního prostředí, které vytvoří rámec pro takovou budoucí spolupráci. Takže jsem pln optimismu jel domů. Musím říct, že mi dlouho nevydržel, protože to, co se linulo z komínu jednoho našeho restauračního zařízení naplnilo okolní vzduch takovým zápachem, že mi to nedalo a na cestě za víkendovými nákupy jsem u naší hospody zastavil, abych jim vysvětlil, že tohle přeci nejde. "Pálím uhlí a dřevo! Pojďte se podívat ...", odsekl mi místní provozovatel tónem, který nenechal nikoho na pochybách, že kdybych tam s ním skutečně šel, tak jsem možná v tom kotli skončil taky. Pravda je, že od snahy věci změnit až ke skutečně čistému vzduchu, který se dá v noci dýchat při otevřených oknech, vede hodně dlouhá cesta. Snad se toho jednou dožijeme, pokud nás ten smrad dřív nezabije.