Mimořádná událost

Jako “veterán studené války” si vzpomínám na našeho velitele, který měl úplně panickou hrůzu z různých mimořádných událostí.  Tak ony to obvykle byly nějaké průšvihy, které v době totality končily u velitelů jednotek a mít šmouhu v kádrovém profilu bylo stigma do konce života.  Během ranního nástupu chodil kolem nás, ověřoval upravenost naši i našich uniforem a říkával: “mimoriadna udalosť začíná rozopnutým gombíkom!”. Než ho provokovat, tak jsme chodili jako ze škatulky (v rámci možností vojenské uniformy) a já dodnes mám ve své skříni na policích komínky s prádlem v šířce formátu A4.  Jen si teď nejsem úplně jist, zdali to je vliv mého velitele nebo mé ženy, což se v jistém okamžiku dá i  ztotožnit ;-). Mimořádnou událost, která nás čeká příští týden, nespustil rozepnutý knoflíček u košile, ale to, že naše univerzita se stává natolik zřetele hodnou, že k nám zavítá nositel Nobelovy ceny prof. Fert.  Je to úplně poprvé v historii, tedy pokud se nemýlím a až kam má paměť sahá, kdy nám bude přednášet takto významná vědecká osobnost. Je to svátek, kterého si, jak pevně věřím, všichni velmi vážíme a já budu moc rád, když se na naší Nové aule v 10.15 zaplní všechna místa k sezení a myslím, že by se mohlo sedět i na schodech.  Moc rád vás tam uvidím!