Zakazuje se strašit šetřením

Vypůjčil jsem si tento název od pana premiéra, který na toto téma vedl rozhovor v příloze sobotních novin. No, začátkem týdne to tak ale moc nevypadalo. Kdo četl můj předcházející blog, tak asi zaznamenal narážku na v pondělí projednáváný návrh rozpočtu, který předložil ministr Kalousek do vlády. Teď už můžu asi říct, co by pro nás znamenal. Byl by to prů...švih jako vrata od stodoly. Propad financování vědy a výzkumu o 2.7 miliardy je toho důkazem, přičemž vysoké školy by přišly o více než 737, GAČR o 340 a TAČR o 493 milionů Korun českých. Osobně si myslím, že v takovém případě by nejen nešlo hovořit o jakémkoliv rozvoji vědy a výzkumu, ale už by nebylo možné zajistit ani jeho základní udržitelnost. Nakonec se vše uklidnilo, pro vládní návrh daňových opatření zvedla ruku potřebná většina poslanců, včetně jednoho nově jmenovaného, byť nepravomocně, ale odsouzeného, člena parlamentu. To nebudu komentovat v duchu deklarovaného přístupu "Keep Smiling" a v zájmu ochrany duševního zdraví všech čtenářů i autora tohoto blogu ;-). Chleba tedy bude opět asi trochu dražší, vlastně všechno bude o něco dražší, ale bylo zachráněno snad jediné prorůstové opatření vlády (nějak si nemohu vzpomenout na jiná), jak napomoci konkurenceschopnosti naší ekonomiky. Takže i já doufám, že vás nebudu muset strašit šetřením a zkracováním rozpočtu naší univerzity, protože toho bylo v minulých třech letech více než dost. Jenom doufám, že se panu premiérovi to předsevzetí bude dařit plnit. Ono to totiž funguje tak, že když on udělá "bububu", tak nám ostatním nezbývá než dělat totéž. Jsou takoví, kterým to problémy nedělá. Já mám v takovém okamžiku ze svých žlučníkových kamenů přesýpací hodiny ;-).