Světlo na konci tunelu?!

Možná se vám zdá nadpis dnešního blogu povědomý a není tomu náhodou.  Tentokráte jsem si dovolil k otazníku přidat i vykřičník jako symbol toho, že se přeci jen začíná na konci dlouhého a tmavého tunelu financování vysokých škol objevovat denní světlo a nikoliv obávaný vlak v protisměru.  Na naše čtvrteční setkání rektorů sice nedorazil Brian May, jak jsem si minule přál (ani nemohl, protože ho nikdo nepozval), ale pan ministr Fiala se svým prvním náměstkem a vnesli do našeho jednání trochu klidu. Z předběžného návrhu rozpočtu, který byl prezentován, totiž vyplývá, že by vysoké školy mohly dostat v roce 2013 o 700 mil. více než letos.  Dokonce neinvestiční prostředky by mohly narůst až o 9%!  Za kratší konec bychom museli tahat v oblasti investic, ale to při současných možnostech výstavby financované z OP VaVpI by nemusela být žádná velká tragédie. Taktéž se předpokládá navýšení institucionálních prostředků na vědu a výzkum o 6%. Samozřejmě, musí dobře dopadnout projednávání státního rozpočtu a vláda bude muset ustát svou důvěru v budoucích parlamentních hlasováních. Bude to ještě chvíli trvat, než budu moci zaměnit otazník z názvu za další vykřičník, nebo lépe dva, ale přeci jen to je po všech těch děsivých zprávách trocha naděje na lepší budoucnost. Je to totiž krok směrem k tomu, po čem se stále volá a už se také objevilo v mých minulých příspěvcích.  Je to krok směrem ke zvýšení kvality, protože při pokračujícím snižování počtu studentů můžeme dostat na naši vzdělávací i výzkumnou činnost více peněz. Tak držme palce, aby vše dobře dopadlo a já mohl napsat do titulku některého ze svých budoucích blogů: Světlo na konci tunelu!!!