Není milion jako milion

Usain Bolt se proběhne po tartanu a dostane za to několik milionů. Když jsem to v pátek podvečer slyšel z rádia našeho služebního auta, tak jsem z něj svou hlavou málem udělal kabriolet, jak jsem poskočil na sedadle. Vím, že to jedno "proběhnutí" je výsledkem tvrdé práce, ale přeci jen, tvrdě pracuje hodně lidí. S napětím jsme proto čekali na nějakých těch avizovaných 9.7 sek., ale ono nic. 10.4 na sto metrů zaběhnu možná i já, kdybych se snažil (samozřejmě přeháním). Kolik asi stojí jeden krok Usaina Bolta se dá lehce dopočítat. Asi je to krok hodně dlouhý, ale takový má i pan prorektor Strnadel, když si to rázuje po našich  chodbách (vím o čem mluvím, dalo mi to práci se udržet v jeho závěsu, když jsme byli spolu vloni v Japonsku ;-)) a rozhodně ode mne nic takového na své výplatní pásce nemůže očekávat.  Možná si řeknete, že patřím mezi ty, kteří závidí hvězdám sportu a šoubyznysu jejich úspěch. Nezávidím. Jen mi vadí ta děsivá nepřiměřenost dnešního světa, kde, jak říká jeden můj kamarád, "vítězí marketing nad zdravým rozumem". My jsme minulý čtvrtek také získali několik milionů, konkrétně devět. Dostali jsme je od MŠMT na podporu tvůrčí činnosti, protože se nám v ní daří a pan náměstek Wilhelm to takto ocenil. Je to po dlouhé době, co jsme něco dostali a nikoliv, že nám bylo něco odebráno. Je to o to cennější, že k tomuto účelu bylo vyhrazeno pouhých 40 milionů pro všechny naše vysoké školy. Ukazuje se, že těch 13% podílu na výzkumu ze strany průmyslu je skutečně vysoce nadprůměrná hodnota a stojí za ní také hodně práce. U nás je celorepublikový průměr podpory výzkumu na univerzitách ze strany průmyslu mizivý, na rozdíl od zemí jakou jsou např. Spojené státy, kde tvoří významnou část jejich příjmů. Máme tedy co dohánět a i Usainu Boltovi nezbude než v Londýně hodně přidat. To máme společné. Budeme muset ještě více protáhnout krok ;-).