Podporujte svého šerifa!

Původně jsem chtěl napsat šéfa, ale to se v Česku moc nenosí. Šéfové se spíše kritizují, než že by se měli podporovat. Já vím, že zobecňuji více než bych měl, ale moje zkušenost ze zahraničí mě přeci jen utvrzuje v tom, že na rozdíl od jiných zemí to mají šéfové u nás z tohoto pohledu obvykle a o dost horší. A kterého tedy máme šerifa podporovat? V minulém týdnu byl uveden do funkce nový Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala. Člověk, který nepochybně dobře ví, co bude řídit, protože je to bývalý rektor a dlouholetý předseda České konference rektorů. Určitě nepatří mezi ty, které někdo nebo něco vystřelilo do nebeských výšin managementu bez toho, že by měli potuchy o tom, co je tam čeká. Dle mého máme dost těch, kteří se plni sebedůvěry dostali do pozic, kde zodpovídají za osudy spousty lidí, pokud nebudu hovořit o půlce národa. Vzpomínám si, jak na setkání s rektory rakouských univerzit k nim promluvila jejich ministryně, sama bývalá členka akademické obce jedné z jejich velkých univerzit. Docela jsem jim záviděl to, že je to někdo, kdo byl schopen vnímat problémy, které je tíží. Samozřejmě, že měli na různá témata různé názory, ale společná znalost věci byla nepochybně velká výhoda. Slyšel jsem mnohdy od těch dříve zmíněných, rychle stoupajících manažerech, že znalost toho, co řídí by jim dokonce mohla být na obtíž. Nevím, ale zkušenost vězeňského psychologa našeho minulého ministra nám tedy moc nepomohla. Takže podporujme svého nového šerifa, protože pokusů jak pomoci našemu školství, a tomu vysokoškolskému obzvláště, už moc nebude. A to, že to Petr Fiala nebude mít jednoduché, o tom také není pochyb.